ЮХЛ 2014/2015 йылдар миҙгелендә

Википедия — ирекле энциклопедия мәғлүмәте
Перейти к навигации Перейти к поиску
ЮХЛ 2014/2015 йылдар миҙгелендә
Башы  8 сентябрь 2014
Аҙағы  23 апрель 2015
Даими чемпионат
Уйындар һаны  624
Асыш кубогы еңеүсеһе  Ҡаҙағстан «Һарыарҡа»
Чемпионат еңеүсеһе  Ҡаҙағстан «Һарыарҡа» (110 мәрәй)
Бомбардир  Рәсәй флагы Денис Фәхрүтдинов (45 мәрәй)
Плей-офф
Братина кубогы еңеүсе  «Торос» (Нефтекама)
Финалист   «Ижсталь» (Ижевск)
Серияла иҫәп  4 : 2
Плей-офф MVP  Рәсәй флагы Кирилл Никоноров
ЮХЛ миҙгелдәре
←2013/14 2015/16→

ЮХЛ 2014/2015 йылдар миҙгелендә — Юғары хоккей лигаһының бишенсе беренселеге. Миҙгел 2014 йылдың 8 сентябрендә «Һарыарҡа» һәм «Рубин» хоккей клубтары араһында «Асыш кубогы» өсөн уйын менән башланды. Осрашыу 3:2 иҫәбе менән «Һарыарҡа» файҙаһына тамамланды.

«Рус классикаһы» уйынында «Южный Урал» командаһы «Спутник» клубын 4:0 иҫәбе менән еңә. Даими чемпионатты Ҡарағанды ҡалаһының «Һарыарҡа» командаһы 110 мәрәй йыйып еңә. Миҙгел 2016 йылдың апрель айында Братина кубогы өсөн финал уйындарында «Торос» (Нефтекама) хоккей клубының «Ижсталь» (Ижевск) командаһын серияла 4:2 иҫәбе еңеү менән тамамлана.

Йөкмәткеһе

Ике миҙгел араһы яңылыҡтары[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

«ВМФ-Карелия» хоккей клубының исеме «СКА-Карелия» тигәнгә алмаштырыла[1].

Ҡатнашыусылар составында үҙгәрештәр[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Лиганан сыҡҡандар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

«Титан» (Клин) һәм «Кристалл» (Һарытау) хоккей клубтары финанс яҡтан ҡыйынлыҡтары булғанға лига составынан сығалар. «Лада» (Тольятти) кире Континенталь хоккей лигаһына күсә.

Лигаға кергәндәр[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Лига составына был миҙгелдә бер генә команда керә. Ул — Ҡазандан «Барс» хоккей клубы[2].

Тренерҙар алмашыныуы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Миҙгел башланыр алдынан
Команда 2013/2014 йылдар миҙгелендәге тренер 2014/2015 йылдар миҙгелендәге тренер
«Ариада» Илнур Ғизәтуллин Игорь Жилинский
«Барс» Миҙгелдә ҡатнашмай Всеволод Елфимов
«Буран» Виктор Семыкин Виктор Богатырёв
«Казцинк-Торпедо» Андрей Псарев Николай Мышагин
«Нефтяник» Ришат Ғимаев Юрий Мордвинов
«Һарыарҡа» Душан Грегор Алексей Фетисов
«СКА-Карелия» Анатолий Семёнов Сергей Шенделев
«Спутник» Александр Челушкин Евгений Галкин
«Липецк» Валерий Олейник Андрей Лунёв
«Рязань» Олег Курин Вячеслав Уваев
«Челмет» Евгений Галкин Алексей Тертышный

ЮХЛ командалары ҡатнашлығында миҙгел алдынан үткән турнирҙар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

"«Уралвагонзавод» Ғилми-эшкәртеү корпорацияһы" ААЙ бүләктәренә турнир[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Рязань өлкәһе хоккей федерацияһының бүләктәренә турниры[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Буран 3 8 88.9% 1
Рәсәй Рязань 3 6 66.7% 2
Рәсәй Саров 3 3 33.3% 3
Рәсәй Тамбов 3 1 11.1% 4

Прикамье кубогы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Ҡаҙағстан Казцинк-Торпедо 3 9 100% 1
Рәсәй Молот-Прикамье 3 3 33.3% 2
Рәсәй Зауралье 3 3 33.3% 3
Рәсәй Ариада 3 3 33.3% 4

Ырымбур өлкәһе губернаторы кубогы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Динамо 4 7 58.33% 1
Рәсәй Ермак 4 7 58.33% 2
Рәсәй Спутник 4 6 50% 3
Рәсәй Южный Урал 4 5 41.67% 4
Рәсәй Челмет 4 5 41.67% 5

Воронеж өлкәһе хоккей федерацияһы кубогы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй ТХК 3 6 66.7% 1
Рәсәй Липецк 3 6 66.7% 2
Рәсәй Рязань 3 3 33.3% 3
Рәсәй Буран 3 3 33.3% 4

Н. В. Парышев иҫтәлегенә турнир[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Ямальские Стерхи 2 4 66.7% 1
Рәсәй Зауралье 2 3 50% 2
Рәсәй ЦСК ВВС 2 2 33.3% 3

Тверь өлкәһе губернаторы кубогы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Сокол 4 9 75 % 1
Рәсәй Химик 4 9 75 % 2
Рәсәй ТХК 4 6 50 % 3
Рәсәй Дизель 4 3 25 % 4
Рәсәй Звезда-ВДВ 4 3 25 % 5

В. С. Тарасов иҫтәлегенә турнир[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Торос 4 8 67.7% 1
Рәсәй Ижсталь 4 7 58.33% 2
Рәсәй Сокол 4 6 50% 3
Рәсәй Рубин 4 5 41.67% 4
Рәсәй Кубань 4 4 33.3% 5

Дизель кубогы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Рубин кубогы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Кубань 4 9 75% 1
Рәсәй Рубин 4 7 58.3% 2
Рәсәй Сокол 4 6 50% 3
Рәсәй Ижсталь 4 5 41.67% 4
Ҡаҙағстан Казцинк-Торпедо 4 3 25% 5

Нефть һәм газ сәнәғәте эшселәре көнөнә бағышланған турнир[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Нефтяник 3 7 77.8% 1
Рәсәй Молот-Прикамье 3 7 77.8% 2
Рәсәй Торос 3 3 33.3% 3
Рәсәй Дизель 3 1 11.1% 4

Турнирҙар еңеүселәре[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Турнир Ҡала Еңеүсе 2-се урын 3-сө урын
"«Уралвагонзавод» Ғилми-эшкәртеү корпорацияһы" ААЙ бүләктәренә турнир Рәсәй флагы Түбәнге Тагил Рәсәй флагы Челмет Рәсәй флагы Спутник Рәсәй флагы Зауралье
Тверь өлкәһе губернаторы кубогы Рәсәй флагы Тверь Рәсәй флагы Сокол Рәсәй флагы Химик Рәсәй флагы ТХК
Рязань өлкәһе хоккей федерацияһының бүләктәренә турниры Рәсәй флагы Рязань Рәсәй флагы Буран Рәсәй флагы Рязань Рәсәй флагы Саров
В. С. Тарасов иҫтәлегенә турнир Рәсәй флагы Ижевск Рәсәй флагы Торос Рәсәй флагы Ижсталь Рәсәй флагы Сокол
Прикамье кубогы Рәсәй флагы Пермь Ҡаҙағстан Казцинк-Торпедо Рәсәй флагы Молот-Прикамье Рәсәй флагы Зауралье
Дизель кубогы Рәсәй флагы Пенза Рәсәй флагы Липецк Рәсәй флагы Дизель Рәсәй флагы Саров
Ырымбур өлкәһе губернаторы кубогы Рәсәй флагы Орск Рәсәй флагы Динамо Рәсәй флагы Ермак Рәсәй флагы Спутник
Рубин кубогы Рәсәй флагы Төмән Рәсәй флагы Кубань Рәсәй флагы Рубин Рәсәй флагы Сокол
Воронеж өлкәһе хоккей федерацияһы кубогы Рәсәй флагы Воронеж Рәсәй флагы ТХК Рәсәй флагы Липецк Рәсәй флагы Рязань
Нефть һәм газ сәнғәте эшселәре көнөнә бағышланған турнир Рәсәй флагы Әлмәт Рәсәй флагы Нефтяник Рәсәй флагы Молот-Прикамье Рәсәй флагы Торос
Н. В. Парышев иҫтәлегенә турнир Рәсәй флагы Ҡурған Рәсәй флагы Ямальские Стерхи Рәсәй флагы Зауралье Рәсәй флагы ЦСК ВВС

Клубтар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Ҡала Арена (һыйҙырырлығы) Нигеҙләнә ЮХЛ-да
Ариада Рәсәй флагы Волжск «Ариада» БК (2 250) 1996 2010
Барс Рәсәй флагы Ҡазан Ҡазан СҺ (3 523) 2009 2014
Буран Рәсәй флагы Воронеж «Юбилейный» СҺ (3 040) 1977 2012
Дизель Рәсәй флагы Пенза Дизель-Арена (5 500) 1948 2010
Динамо Рәсәй флагы Балашиха Балашиха-Арена (6 500) 2010 2010
Ермак Рәсәй флагы Ангарск Арена Ермак (6 900) 1958 2010
Зауралье Рәсәй флагы Ҡурған «Мостовик» БСҺ (2 500) 1962 2010
Ижсталь Рәсәй флагы Ижевск «Ижсталь» БҺ (3 900) 1959 2010
Кубань Рәсәй флагы Краснодар Боҙло һарай (3 500) 2012 2012
Липецк Рәсәй флагы Липецк «Звёздный» СК (2 100) 1979 2014
Молот-Прикамье Рәсәй флагы Пермь «Молот» УСҺ (6 000) 1948 2010
Нефтяник Рәсәй флагы Әлмәт «Юбилейный» СҺ (2 200) 1965 2010
Рубин Рәсәй флагы Төмән Төмән СҺ (3 300) 1959 2010
Һарыарҡа Ҡаҙағстан Ҡарағанды «Хоккейный» СҺ (1 670) 2006 2012
СКА-Карелия Рәсәй флагы Кондопога Боҙло һарай (1 850) 2008 2010
Сокол Рәсәй флагы Красноярск Арена-Север (2 600) 1977 2011
Спутник Рәсәй флагы Түбәнге Тагил В. К. Сотников ис. БСК (4 200) 1948 2010
Торос Рәсәй флагы Нефтекама Нефтекама БҺ (2 100) 1988 2010
Казцинк-Торпедо Ҡаҙағстан Усть-Каменогорск Б.Александров ис. СҺ (4 400) 1955 2010
ТХК Рәсәй флагы Тверь «Юбилейный» СК (1 980) 1996 2012
ХК Рязань Рәсәй флагы Рязань «Олимпийский» СҺ (2 700) 1955 2010
ХК Саров Рәсәй флагы Саров «Саров» БҺ (1 200) 2002 2010
Челмет Рәсәй флагы Силәбе «Юность» СҺ (3 650) 1948 2010
Южный Урал Рәсәй флагы Орск «Юбилейный» СҺ (4 500) 1958 2010

Тренерҙар һәм капитандар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Клуб Баш тренер Капитан Тренерҙар китеүе
Ариада Рәсәй флагы Игорь Жилинский Рәсәй флагы Александр Исламов Рәсәй флагы Андрей Царев (28 октябрь)
Барс Рәсәй флагы Динар Хәмиҙуллин Рәсәй флагы Всеволод Елфимов
Буран Рәсәй флагы Виктор Богатырёв Рәсәй флагы Андрей Поснов Рәсәй флагы Сергей Карый (29 декабрь)
Дизель Рәсәй флагы Андрей Сидоренко Рәсәй флагы Андрей Кузьмин
Динамо Рәсәй флагы Анатолий Антипов Рәсәй флагы Иван Иванов
Ермак Рәсәй флагы Марат Асҡаров Рәсәй флагы Николай Золотухин Рәсәй флагы Виктор Лаухин (19 октябрь)
Зауралье Рәсәй флагы Сергей Душкин Рәсәй флагы Кирилл Старцев
Ижсталь Рәсәй флагы Андрей Разин Рәсәй флагы Антон Кочуров
Казцинк-Торпедо Ҡаҙағстан Николай Мышагин ҠаҙағстанРәсәй флагы Владислав Колесников
Кубань Рәсәй флагы Владимир Колпаков Рәсәй флагы Сергей Пайор
Липецк Рәсәй флагы Андрей Лунёв Рәсәй флагы Роман Костромин
Молот-Прикамье Рәсәй флагы Александр Гулявцев Украина Виталий Люткевич
Нефтяник Рәсәй флагы Рәшит Ғимаев Рәсәй флагы Евгений Вахрушев Рәсәй флагы Юрий Мордвинцев (18 ноябрь)
Рубин Рәсәй флагы Мисхәт Фәхрүтдинов Рәсәй флагы Лев Трифонов
СКА-Карелия Рәсәй флагы Сергей Пушков Рәсәй флагы Илья Докшин Рәсәй флагы Сергей Шенделев (30 октябрь)
Сокол Рәсәй флагы Андрей Мартемьянов Рәсәй флагы Артём Носов
Спутник Рәсәй флагы Владимир Голубович Рәсәй флагы Дмитрий Трусов Рәсәй флагы Евгений Галкин (4 октябрь)
Торос Рәсәй флагы Константин Полозов Рәсәй флагы Павел Доронин Рәсәй флагы Руслан Сөләймәнов (22 ғинуар)
ТХК Рәсәй флагы Алексей Ждахин Рәсәй флагы Денис Баев
Һарыарҡа Рәсәй флагы в.б. Кирилл Двуречинский Рәсәй флагы Александр Васильев Рәсәй флагы Алексей Фетисов (28 октябрь)
Рязань Рәсәй флагы Вячеслав Уваев Рәсәй Павел Воробьёв
Саров Рәсәй флагы Игорь Аверкин Рәсәй флагы Константин Баранов
Челмет Рәсәй флагы Алексей Тертышный Рәсәй флагы Игорь Валеев
Южный Урал Рәсәй флагы Андрей Кирдяшов Рәсәй флагы Денис Игнашин

Даими чемпионат[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Юғары хоккей лигаһы 2014/2015 йылдар миҙгелендә 24 клуб ҡатнаша. Бөтә команда башҡа һәр команда менән икешәр осрашыу (бер — өйҙә, бер — ҡунаҡта) үткәрә. Шунан тағы ла һәр команда өс команда менән өҫтәмә икешәр осрашыу уҙғара. Тимәк, һәр клуб даими миҙгелдә 52 уйын үткәрә. Еңгән өсөн команда өс мәрәй ала, ике мәрәй өҫтәмә ваҡытта йә булиттар серияһында еңеү өсөн бирелә, өҫтәмә ваҡытта йә булиттар серияһында еңелгәндәргә бер мәрәй бирәләр, ә төп ваҡытта еңелеү өсөн бер-нимә лә бирелмәй. Кем даими чемпионат һөҙөмтәләре буйынса күберәк мәрәй йыя, шул даими чемпионат чемпионы титулын ала.

Асыш кубогы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Даими миҙгел «Асыш кубогы» өсөн уйын менән 8 сентябрҙә Ҡарағанда ҡалаһында «Ҡарағанды-Арена» боҙ һарайында башлана. Үткән миҙгел финалсылары «Һарыарҡа» һәм «Рубин» хоккей клубтарының көсөргәнешле осрашыуында Ҡаҙағстан клубы 3:2 иҫәбе менән тамамлана. Шулай итеп, «Асыш кубогы»н «Һарыарҡа» хоккей клубы яуланы.

8 сентябрь 2014
17:00
Һарыарҡа Ҡаҙағстан 3 : 2
(1:0, 1:0, 1:2)
Рәсәй флагы Рубин Ҡарағанды-Арена, Ҡаҙағстан Ҡарағанды
5 214 тамашасы


Рус классикаһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Юғары хоккей лигаһы тарихында өсөнсө Рус классикаһы — асыҡ һауала даими чемпионаттың бер уйыны 2015 йылдың 14 февралендә Түбәнге Тагилда «Спутник» стадионында үтә. Был уйын тарихында тәү тапҡыр бер команда «ҡоро» иҫәп менән еңә һәм тәүгегә бындай уйындарҙа сит ил хоккейсылары гол керетә. Тағы ла бер үҙенсәлек — өсөнсө тапҡыр Рус классикаһында ҡунаҡ команда еңә.

14 февраль 2015
11:00
Спутник Рәсәй флагы 0 : 4
(0:1, 0:1, 0:2)
Рәсәй флагы Южный Урал «Спутник» стадионы, Рәсәй флагы Түбәнге Новгород
8 350 тамашасы

Турнир таблицаһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

У Команда У Е ӨВЕ БСЕ БСО ӨВО О Ш ±Ш М
1 Ҡаҙағстан «Һарыарҡа» 52 32 2 4 0 2 12 178–108 +70 110
2 Рәсәй «Ижсталь» 52 26 2 4 4 1 15 142–118 +24 95
3 Рәсәй ТХК 52 20 2 12 2 2 14 132–107 +25 92
4 Рәсәй «Молот-Прикамье» 52 23 3 7 0 0 19 139–116 +23 89
5 Рәсәй «Липецк» 52 22 4 4 5 2 15 134–121 +13 89
6 Рәсәй «Рязань» 52 24 3 3 2 2 18 132–122 +10 88
7 Рәсәй «Буран» 52 23 1 4 5 0 19 129–129 0 84
8 Рәсәй «Торос» 52 22 3 1 8 2 16 138–120 +18 84
9 Рәсәй «Зауралье» 52 22 2 3 4 3 18 116–94 +22 83
10 Рәсәй «Дизель» 52 21 3 2 4 6 16 118–114 +4 83
11 Рәсәй «Рубин» 52 20 4 3 5 1 19 115–115 0 80
12 Рәсәй «Ермак» 52 21 2 3 1 3 22 116–127 –11 77
13 Рәсәй «Спутник» 52 20 3 2 2 4 21 122–144 –22 76
14 Рәсәй «Кубань» 52 20 2 4 1 2 23 136–133 +3 75
15 Ҡаҙағстан «Казцинк-Торпедо» 52 19 2 3 5 3 20 126–143 –17 75
16 Рәсәй «Челмет» 52 20 2 2 5 1 22 112–127 –15 74
17 Рәсәй «Динамо» 52 17 3 5 3 1 23 141–146 –5 71
18 Рәсәй «Южный Урал» 52 18 2 3 3 3 23 127–144 –17 70
19 Рәсәй «Нефтяник» 52 18 0 4 4 4 22 140–140 0 70
20 Рәсәй «Ариада» 52 15 4 3 7 2 21 119–129 –10 68
21 Рәсәй «СКА-Карелия» 52 17 3 2 4 2 24 109–121 –12 67
22 Рәсәй «Сокол» 52 17 0 4 6 2 23 109–130 –21 67
23 Рәсәй ХК «Саров» 52 13 0 5 7 1 26 109–130 –21 57
24 Рәсәй «Барс» 52 11 1 3 3 4 30 109–170 –61 48
У — уйындар, Е — еңеүҙәр, ӨВЕ — өҫтәмә ваҡытта еңеүҙәр, БСЕ — буллиттар серияһында еңеүҙәр, БСО — буллиттар серияһында отолоу, ӨВО — өҫтәмә ваҡытта отолоуҙар, О — отолоуҙар, Ш — кереткән-үткәргән шайбалар, ±Ш — шайбалар айырмаһы, М — мәрәйҙәр

Яртыса ҡалын шрифты менән «плей-офф» ярыштарында үҙенә урын алған командалар билдәләнгән.

Курсив менән «плей-офф» ярыштарына эләкмәгән командалар билдәләнгән.

Аҙналар буйлап иң яҡшы уйынсылар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Аҙна Дата Ҡапҡасы Һаҡсы Һөжүмсе Йәш уйынсы
1 08.09-14.09 Рәсәй Юрий Ключников (Нефтяник) Рәсәй флагы Евгений Банцерев (Ариада) Рәсәй флагы Артем Маслов (Ижсталь) Рәсәй флагы Никита Реунов (Ижсталь)
2 15.09-21.09 Рәсәй Глеб Евдокимов (Зауралье) Рәсәй флагы Михаил Рыбалко (Липецк) Рәсәй флагы Андрей Кузьмин (Дизель) Рәсәй флагы Илья Михеев (Сокол)
3 22.09-28.09 Рәсәй Евгений Аликин (Молот-Прикамье) Рәсәй флагы Андрей Корабейников (Торос) Рәсәй флагы Егор Алешин (Буран) Рәсәй флагы Рузал Ғәлеев (Барс)
4 29.09-05.10 Рәсәй Илья Андрюхов (Дизель) Рәсәй флагы Александр Большаков (Ижсталь) Рәсәй флагы Артем Подшендялов (Молот-Прикамье) Рәсәй флагы Дмитрий Синицын (Динамо)
5 06.10-12.10 Рәсәй Андрей Литвинов (Липецк) Рәсәй флагы Станислав Тунхузин (Буран) Рәсәй флагы Сергей Кочетков (Казцинк-Торпедо) Рәсәй флагы Дмитрий Синицын (Динамо)
6 13.10-19.10 Рәсәй флагы Кирилл Барзман (Динамо) Рәсәй флагы Дмитрий Акишин (Динамо) Рәсәй флагы Иван Петраков (Рязань) Рәсәй флагы Артем Михеев (Барс)
7 20.10-26.10 Рәсәй флагы Игорь Устинский (Ижсталь) Рәсәй флагы Рушан Рафиков (Рязань) Рәсәй флагы Андрей Воронков (Липецк) Рәсәй флагы Алексей Митрофанов (Торос)
8 27.10-02.11 Рәсәй флагы Алексей Яхин (Саров) Рәсәй флагы Кирилл Адамчук (Рубин) Рәсәй флагы Алексей Сопин (Динамо) Рәсәй флагы Алексей Митрофанов (Торос)
9 03.11-09.11 Рәсәй флагы Александр Черепенин (Торос) Рәсәй флагы Максим Блинов (Ермак) Рәсәй флагы Виталий Жиляков (Спутник) Рәсәй флагы Илья Хохлов (Ижсталь)
10 10.11-16.11 Рәсәй флагы Денис Франскевич (Рубин) Рәсәй флагы Антон Капотов (Зауралье) Рәсәй флагы Никита Панасенко (Челмет) Рәсәй флагы Артем Аляев (Саров)
11 17.11-23.11 Рәсәй флагы Никита Давыдов (Спутник) Рәсәй флагы Роман Таталин (ТХК) Рәсәй флагы Денис Фәхрүтдинов (ТХК) Рәсәй флагы Александр Зубрицкий (Һарыарҡа)
12 24.11-30.11 Рәсәй флагы Глеб Евдокимов (Зауралье) Рәсәй флагы Александр Юксеев (Һарыарҡа) Рәсәй флагы Максим Беляев (Рязань) Рәсәй флагы Владислав Гавриков (Рязань)
13 01.12-07.12 Рәсәй флагы Сергей Белов (Рязань) Рәсәй флагы Вячеслав Селуянов (Спутник) Рәсәй флагы Роман Козлов (Спутник) Рәсәй флагы Алексей Митрофанов (Торос)
14 08.12-14.12 Словакия Владимир Ковач (Һарыарҡа) Ҡаҙағстан Леонид Метальников (Казцинк-Торпедо) Рәсәй флагы Егор Шастин (Һарыарҡа) Рәсәй флагы Артем Михеев (Барс)
15 15.12-21.12 Рәсәй флагы Игорь Сапрыкин (ТХК) Рәсәй флагы Александр Угольников (Һарыарҡа) Рәсәй флагы Филипп Толузаков (СКА-Карелия) Рәсәй флагы Павел Медведев (Кубань)
16 22.12-28.12 Рәсәй флагы Никита Давыдов (Спутник) Рәсәй флагы Алексей Маклюков (Динамо) Рәсәй флагы Филипп Толузаков (СКА-Карелия) Рәсәй флагы Артем Железков (Спутник)
17 05.01-18.01 Рәсәй флагы Денис Фраскевич (Рубин) Рәсәй Илья Антоновский (Һарыарҡа) Рәсәй Олег Ломако (Һарыарҡа) Рәсәй флагы Рушан Рафиков (Рязань)
18 19.01-25.01 Рәсәй флагы Юрий Петров (Липецк) Рәсәй Евгений Виксна (ТХК) Рәсәй Алексей Князев (Буран) Рәсәй флагы Тимур Шингареев (Ижсталь)
19 26.01-01.02 Рәсәй флагы Андрей Литвинов (Липецк) Рәсәй Ефим Гуркин (Кубань) Рәсәй Вячеслав Каравдин (Кубань) Рәсәй флагы Александр Акмальдинов (Южный Урал)
20 02.02-11.02 Рәсәй флагы Александр Тряничев (Зауралье) Словения Андрей Тавзелж (Торос) Рәсәй Виталий Каменев (Торос) Рәсәй флагы Святослав Гребенщиков (СКА-Карелия)
21 14.02-19.02 Рәсәй флагы Евгений Аликин (Молот-Прикамье) Рәсәй Александр Перов (ТХК) Рәсәй Денис Абдуллин (ТХК) Рәсәй флагы Артем Михеев (Барс)

Айҙар буйлап иң яҡшы уйынсылар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Ай Иң яҡшы ҡапҡасы Иң яҡшы һаҡсы Иң яҡшы һөжүмсе Иң яҡшы йәш уйынсы
Сентябрь Рәсәй Глеб Евдокимов (Зауралье) Рәсәй флагы Евгений Банцерев (Ариада) Рәсәй флагы Альберт Вишняков (Липецк (хоккей клубы)) Рәсәй флагы Иван Фищенко (Сокол)
Октябрь Рәсәй Сергей Хорошун (ТХК) Рәсәй Дмитрий Акишин (Динаом) Рәсәй Олег Ломако (Һарыарҡа) Рәсәй Рушан Рафиков (Рязань)
Ноябрь Рәсәй Денис Франскевич (Рубин) Рәсәй Дмитрий Поляков (Буран) Рәсәй Денис Фәхрүтдинов (ТХК) Рәсәй Александр Зубрицкий (Һарыарҡа)
Декабрь Рәсәй флагы Никита Давыдов (Спутник) Рәсәй флагы Максим Веревкин (Молот-Прикамье) Рәсәй флагы Егор Шастин (Һарыарҡа) Рәсәй флагы Павел Медведев (Кубань)
Ғинуар Рәсәй флагы Денис Франскевич (Рубин) Рәсәй флагы Евгений Виксна (ТХК) Рәсәй флагы Алексей Князев (Буран) Рәсәй флагы Александр Мокшанцев (Рязань)
Февраль Рәсәй флагы Александр Скрынник (СКА-Карелия) Рәсәй флагы Евгений Дубровин (Кубань) Рәсәй флагы Виталий Каменев (Торос) Рәсәй флагы Максим Субботин (Зауралье)

Уйынсылар статистикаһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Һөжүмселәр һәм һаҡсылар
Бомбардирҙар
# Уйынсы Команда Мәрәйҙәр
1 Рәсәй флагы Денис Фәхрүтдинов ТХК 45
2 Рәсәй флагы Олег Ломако Һарыарҡа 41
3 Рәсәй флагы Аслан Раисов Кубань 37
4 Рәсәй флагы Владимир Коротков Динамо 37
5 Рәсәй флагы Егор Шастин Һарыарҡа 36
Мәргән уйынсылар
# Уйынсы Команда Голдар
1 Рәсәй флагы Олег Ломако Һарыарҡа 22
2 Рәсәй флагы Егор Шастин Һарыарҡа 20
3 Рәсәй флагы Андрей Воронков Липецк 18
4 Рәсәй флагы Артур Сарваров Нефтяник 17
5 Рәсәй флагы Аслан Раисов Кубань 17
Ассистенттар
# Уйынсы Команда Пастар
1 Рәсәй флагы Денис Фәхрүтдинов ТХК 32
2 Ҡаҙағстан Александр Шин Казцинк-Торпедо 25
3 Рәсәй флагы Владимир Коротков Динамо 24
4 Рәсәй флагы Павел Воробьёв Рязань 23
5 Латвия флагы Артур Кузьменков Һарыарҡа 21
Плюс-Минус
# Уйынсы Команда +/-
1 Рәсәй флагы Александр Угольников Һарыарҡа 29
2 Рәсәй флагы Олег Ломако Һарыарҡа 24
3 Рәсәй флагы Евгений Белухин Һарыарҡа 23
4 Рәсәй флагы Максим Веревкин Молот-Прикамье 22
5 Рәсәй флагы Денис Фәхрүтдинов ТХК 20
Ҡапҡасылар
Еңеүҙәр һаны
# Уйынсы Команда Еңеүҙәр
1 Словакия Владимир Ковач Һарыарҡа 21
2 Рәсәй флагы Денис Франскевич Рубин 21
3 Рәсәй флагы Илья Андрюхов Дизель 20
4 Рәсәй флагы Сергей Хорошун ТХК 17
5 Рәсәй флагы Иван Полошков Ермак 17
Кире ҡағылған шайбалар %
# Уйынсы Команда %КҠШ
1 Рәсәй флагы Глеб Евдокимов Зауралье 94.2
2 Рәсәй флагы Сергей Агеев Ариада 93.9
3 Рәсәй флагы Сергей Хорошун ТХК 93.8
4 Рәсәй флагы Игорь Устинский Ижсталь 93.6
5 Рәсәй флагы Олег Шилин Сокол 93.6
Уйында уртаса үткәргән шайбалар (ышаныслыҡ коэффициенты)
# Уйынсы Команда ЫК
1 Рәсәй флагы Глеб Евдокимов Зауралье 1.54
2 Словакия Владимир Ковач Һарыарҡа 1.59
3 Рәсәй флагы Сергей Хорошун ТХК 1.78
4 Рәсәй флагы Евгений Аликин Молот-Прикамье 1.86
5 Рәсәй флагы Илья Андрюхов Дизель 1.90
Ҡоро уйындар һаны
# Уйынсы Команда Ҡоро уйындар
1 Рәсәй флагы Денис Франскевич Рубин 7
2 Рәсәй флагы Александр Скрынник СКА-Карелия 6
3 Рәсәй флагы Илья Андрюхов Дизель 6
4 Рәсәй флагы Денис Перетягин Буран 5
5 Рәсәй флагы Сергей Денисов Кубань 4

Плей-офф[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Братина кубогы өсөн плей-офф ярыштарында даими чемпионат һөҙөмтәләре буйынса тәүге 16 команда ҡатнаша. Бөтә раундта серия дүрт еңеүгә тиклем дауам итә. Төп ваҡыт тигеҙ иҫәпкә бөтһә, өҫтәмә ваҡыт тәүге кереткән шайбаға тиклем бара.

  1/8 финал 1/4 финал 1/2 финал Петров кубогы финалы
                                     
1  Ҡаҙағстан Һарыарҡа 4  
16  Рәсәй флагы Челмет 2  
  1  Ҡаҙағстан Һарыарҡа 4  
  12  Рәсәй флагы Ермак 3  
5  Рәсәй флагы Липецк 1
12  Рәсәй флагы Ермак 4  
  1  Ҡаҙағстан Һарыарҡа 0  
  10  Рәсәй флагы Торос 4  
4  Рәсәй флагы Молот-Прикамье 4  
13  Рәсәй флагы Спутник 3  
  2  Рәсәй флагы Молот-Прикамье 1
  10  Рәсәй флагы Торос 4  
8  Рәсәй флагы Торос 4
9  Рәсәй флагы Зауралье 2  
  10  Рәсәй флагы Ижсталь 2
  4  Рәсәй флагы Торос 4
2  Рәсәй флагы Ижсталь 4  
15  Ҡаҙағстан Казцинк-Торпедо 0  
  4  Рәсәй флагы Ижсталь 4
  6  Рәсәй флагы Рубин 2  
6  Рәсәй флагы Рязань 1
11  Рәсәй флагы Рубин 4  
  4  Рәсәй флагы Ижсталь 4
  8  Рәсәй флагы ТХК 0  
3  Рәсәй флагы ТХК 4  
14  Рәсәй флагы Кубань 3  
  3  Рәсәй флагы ТХК 4
  8  Рәсәй флагы Дизель 3  
8  Рәсәй флагы Буран 2
9  Рәсәй флагы Дизель 4  

1/8 финал[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

1. «Һарыарҡа» — 16. «Челмет» 4:2 (2:1, 5:0, 4:2, 2:4, 1:3, 7:1)

2. «Ижсталь» — 15. «Казцинк-Торпедо» 4:0 (3:1, 4:3, 2:1, 4:3 ө.в.)

3. ТХК — 14. Кубань 4:3 (1:3, 4:3 ө.в., 4:3 ө.в., 1:2 ө.в., 2:3, 2:0, 3:2)

4. «Молот-Прикамье» — 13. «Спутник» 4:3 (5:1, 1:4, 5:2, 1:2, 1:2, 2:1, 3:0)

5. «Липецк» — 12. «Ермак» 1:4 (1:5, 3:4 ө.в., 0:2, 4:2, 3:6)

6. «Рязань» — 11. «Рубин» 1:4 (0:4, 1:2 ө.в., 2:3 ө.в., 1:0, 2:3)

7. «Буран» — 10. «Дизель» 2:4 (2:4, 3:1, 2:5, 3:2, 3:4 ө.в., 1:2)

8. «Торос» — 9. «Зауралье» 4:2 (1:3, 3:0, 1:2, 2:1 ө.в., 4:1, 5:1)

Сирекфиналдар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

1. «Һарыарҡа» — 12. «Ермак» 4:3 (3:2, 3:4 ө.в., 1:2, 3:2, 2:1 ө.в., 4:5, 4:0)

2. «Ижсталь» — 11. «Рубин» 4:2 (3:1, 4:1, 4:6, 4:3, 0:3, 3:2)

3. ТХК — 10. «Дизель» 4:3 (0:1, 5:2, 3:2, 3:4, 2:5, 2:1 ө.в., 4:3)

4. «Молот-Прикамье» — 8. «Торос» 1:4 (2:3, 1:0 ө.в., 2:3, 1:4, 2:3 ө.в.)

Ярымфиналдар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

1. «Һарыарҡа» — 8. «Торос» 0:4 (2:3 ө.в., 1:2, 2:3 ө.в., 0:2)

2. «Ижсталь» — 3. ТХК 4:0 (5:1, 5:1, 3:2 ө.в., 3:2 ө.в.)

Братина кубогы финалы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

2. «Ижсталь» — 8. «Торос» 2:4 (3:1, 2:5, 1:4, 2:5, 4:3, 0:2)

Беренсе уйын

13 апрель 2015
17:30
Ижсталь Рәсәй флагы 3 : 1
(1:0, 1:0, 1:1)
Рәсәй флагы Торос «Ижсталь» БО, Рәсәй флагы Ижевск
4 500 тамашасы

Икенсе уйын

14 апрель 2015
17:30
Ижсталь Рәсәй флагы 2 : 5
(0:0, 1:1, 1:4)
Рәсәй флагы Торос «Ижсталь» БО, Рәсәй флагы Ижевск
4 478 тамашасы

Өсөнсө уйын

17 апрель 2015
17:00
Торос Рәсәй флагы 4 : 1
(0:0, 2:0, 2:1)
Рәсәй флагы Ижсталь Нефтекама БҺ, Рәсәй флагы Нефтекама
2 300 тамашасы

Дүртенсе уйын

18 апрель 2015
15:00
Торос Рәсәй флагы 5 : 2
(1:1, 4:0, 0:1)
Рәсәй флагы Ижсталь Нефтекама БҺ, Рәсәй флагы Нефтекама
2 300 тамашасы

Бишенсе уйын

21 апрель 2015
17:30
Ижсталь Рәсәй флагы 4 : 3
(2:0, 0:1, 2:2)
Рәсәй флагы Торос «Ижсталь» БО, Рәсәй флагы Ижевск
3 600 тамашасы

Алтынсы уйын

23 апрель 2015
17:00
Торос Рәсәй флагы 2 : 0
(1:0, 1:0, 0:0)
Рәсәй флагы Ижсталь Нефтекама БҺ, Рәсәй флагы Нефтекама
2 300 тамашасы


Плей-офф раундтары буйынса иң яҡшы уйынсылар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Раунд Иң яҡшы ҡапҡасы Иң яҡшы һаҡсы Иң яҡшы һөжүмсе Иң яҡшы йәш уйынсы
1 Рәсәй флагы Денис Франскевич (Рубин) Рәсәй флагы Николай Жилин (Ижсталь) Рәсәй флагы Юрий Максимов (Ермак) Рәсәй флагы Давид Думбадзе (Дизель)
2 Рәсәй флагы Евгений Лобанов (Торос) Рәсәй флагы Илья Антоновский (Һарыарҡа) Рәсәй флагы Кирилл Лебедев (Рубин) Рәсәй флагы Николай Тимашов (Ижсталь)
3 Рәсәй флагы Александр Черепенин (Торос) Рәсәй флагы Павел Турбин (Ижсталь) Рәсәй флагы Денис Вихарев (Ижсталь) Рәсәй флагы Николай Тимашов (Ижсталь)
4 Рәсәй флагы Евгений Лобанов (Торос) Рәсәй флагы Павел Доронин (Торос) Рәсәй флагы Дмитрий Черных (Торос) Рәсәй флагы Николай Тимашов (Ижсталь)

Уйынсылар статитистикаhы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Һөжүмселәр һәм һаҡсылар
Бомбардирҙар
# Уйынсы Команда Мәрәйҙәр
1 Рәсәй флагы Денис Вихарев Ижсталь 21
2 Рәсәй флагы Егор Шастин Һарыарҡа 16
3 Канада флагы Самсон Махбод Торос 13
4 Ҡаҙағстан Евгений Рымарев Һарыарҡа 13
5 Рәсәй флагы Николай Жилин Ижсталь 12
Мәргән уйынсылар
# Уйынсы Команда Голдар
1 Рәсәй флагы Николай Жилин Ижсталь 8
2 Рәсәй флагы Денис Абдуллин ТХК 7
3 Канада флагы Самсон Махбод Торос 7
4 Рәсәй флагы Кирилл Никоноров Торос 7
5 Рәсәй флагы Александр Степаненко Торос 7
Ассистенттар
# Уйынсы Команда Пастар
1 Рәсәй флагы Денис Вихарев Ижсталь 15
2 Рәсәй флагы Егор Шастин Һарыарҡа 10
3 Рәсәй флагы Денис Кочетков Ермак 9
4 Рәсәй флагы Денис Игнашин ТХК 8
5 Рәсәй флагы Алексей Иванов Дизель 7
Плюс-Минус
# Уйынсы Команда +/-
1 Рәсәй флагы Андрей Алексеев Ижсталь 10
2 Рәсәй флагы Кирилл Никоноров Торос 10
3 Рәсәй флагы Егор Наместников Дизель 8
4 Рәсәй флагы Егор Шастин Һарыарҡа 8
5 Рәсәй флагы Николай Тимашов Ижсталь 8
Ҡапҡасылар
Еңеүҙәр һаны
# Уйынсы Команда Еңеүҙәр
1 Рәсәй флагы Евгений Лобанов Торос 12
2 Рәсәй флагы Антон Кислицын Ижсталь 8
3 Словакия Владимир Ковач Һарыарҡа 7
4 Рәсәй флагы Илья Андрюхов Дизель 7
5 Рәсәй флагы Денис Франскевич Рубин 6
Кире ҡағылған шайбалар %
# Уйынсы Команда %КҠШ
1 Рәсәй флагы Александр Тряничев Зауралье 94.4
2 Рәсәй флагы Георгий Бояршинов Рязань 94.1
3 Рәсәй флагы Сергей Денисов Кубань 93.2
4 Рәсәй флагы Денис Фраскевич Рубин 93.1
5 Рәсәй флагы Никита Давыдов Спутник 93.0
Уйында уртаса үткәргән шайбалар (ышаныслыҡ коэффициенты)
# Уйынсы Команда ЫК
1 Рәсәй флагы Евгений Лобанов Торос 1.57
2 Рәсәй флагы Александр Тряничев Зауралье 1.68
3 Рәсәй флагы Георгий Бояршинов Рязань 1.82
4 Словакия Владимир Ковач Һарыарҡа 1.96
5 Рәсәй флагы Антон Кислицын Ижсталь 1.99
Ҡоро уйындар һаны буйынса
# Уйынсы Команда Ҡоро уйындар
1 Рәсәй флагы Денис Франскевич Нефтяник 2
2 Рәсәй флагы Евгений Аликин Молот-Прикамье 2
3 Словакия Владимир Ковач Һарыарҡа 2
4 Рәсәй флагы Евгений Лобанов Торос 2
5 Рәсәй флагы Георгий Бояршинов ТХК 1

Йомғаҡлау таблицаһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Урын Команда
1 Рәсәй флагы «Торос»
2 Рәсәй флагы «Ижсталь»
3 Рәсәй флагы ТХК
4 Ҡаҙағстан «Һарыарҡа»
5 Рәсәй флагы «Молот-Прикамье»
6 Рәсәй флагы «Дизель»
7 Рәсәй флагы «Рубин»
8 Рәсәй флагы «Ермак»
9 Рәсәй «Липецк»
10 Рәсәй «Рязань»
11 Рәсәй «Буран»
12 Рәсәй «Зауралье»
13 Рәсәй «Спутник»
14 Рәсәй «Кубань»
15 Ҡаҙағстан «Казцинк-Торпедо»
16 Рәсәй «Челмет»
17 Рәсәй «Динамо»
18 Рәсәй «Южный Урал»
19 Рәсәй «Нефтяник»
20 Рәсәй «Ариада»
21 Рәсәй «СКА-Карелия»
22 Рәсәй «Сокол»
23 Рәсәй «Саров»
24 Рәсәй «Барс»

ЮХЛ бүләктәрен тапшырыу церемонияһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Юғары хоккей лигаһының миҙгеле тамамланғас бүләктәр тапшырыу церемонияһы 2016 йылдың 28-29 май көндәрендә икенсе тапҡыр Геленджик ҡалаһында үтә.

Команда буләктәре[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Бүләк Еңеүсе
Братина кубогы
(плей-офф еңеүсеһенә)
«Торос»
Даими чемпионат кубогы
(даими чемпионат еңеүсеһенә)
«Һарыарҡа»
Асыш кубогы
(миҙгелдең тәүге уйыны еңеүсеһенә)
«Һарыарҡа»

Шәхси бүләктәр[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Бүләк Еңеүсе
«Иң яҡшы бомбардир» Денис Фәхрүтдинов (ТХК)
«Иң яҡшы һаҡсы» Александр Угольников («Һарыарҡа»)
«Иң яҡшы тренер» Андрей Разин (Ижсталь)
«Хоккейға тоғролоҡ өсөн» Павел Доронин («Торос») һәм Ильназ Загитов (Ижсталь)
Иң яҡшы судьяға Иван Фатеев
«Иң яҡшы йәш уйынсы»  Николай Тимашов (Ижсталь)
«Иң яҡшы һөжүмсе» Олег Ломако («Һарыарҡа»)
«Иң яҡшы ҡапҡасы» Илья Андрюхов («Дизель»)
«Анатолий Фирсов исемендә бүләк» Олег Ломако («Һарыарҡа»)
«Иң яҡшы етәксе» Валерий Нурғутдинов («Торос»)
«Плей-офф уйындарының иң ҡиммәтле уйынсыһы» Кирилл Никоноров («Торос»)

Шулай уҡ ҡарағыҙ[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Иҫкәрмәләр[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Һылтанмалар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Үткән:
2013/14
Миҙгелдәр
2014/15
Киләһе:
2015/16