КХЛ 2014/2015 йылдар миҙгелендә

Википедия — ирекле энциклопедия мәғлүмәте
КХЛ 2014/2015 йылдар миҙгелендә
Башлана  3 сентябрь 2014
Тамамлана  19 апрель 2016
Даими чемпионат
Асыш кубогы  Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг
Континент кубогы  Рәсәй Федерацияһы ЦСКА (139)
Иң яҡшы бомбардир   Рәсәй флагы Александр Радулов[1] (71)
Миҙгелдең иң яҡшы уйынсыһы   Рәсәй Федерацияһы Александр Радулов[1]
Иң мәргән уйынсы  АҠШ флагы Стив Мозес[1] (36)
Уйындар һаны  840
Плей-офф
Гагарин кубогы  Рәсәй флагы СКА
Финалист   Рәсәй Федерацияһы Аҡ Барс
Серияла иҫәп  4 : 1
Плей-офф MVP  Рәсәй Федерацияһы Илья Ковальчук
КХЛ миҙгелдәре
←2013/2014 2015/2016→

КХЛ 2014/2015 йылдар миҙгелендәКонтиненталь хоккей лигаһының 7-се чемпионаты. Турнирҙа 7 илдән (Рәсәй, Ҡаҙағстан, Белоруссия, Латвия, Финляндия, Хорватия һәм Словакия) 28 команда ҡатнаша. Даими чемпионат 2014 йылдың 3 сентябрендә Асыш кубогы өсөн Гагарин кубогының ғәмәлдәге еңеүсеһе «Металлург» (Магнитогорск) һәм Континент кубогының ғәмәлдәге еңеүсеһе «Динамо» (Мәскәү) араһында уйын менән башлана һәм 2015 йылдың 23 февралендә тамамлана. Плей-офф уйындары 2015 йылдың 27 февраленән алып 19 апреленә тиклем үтә[2].

Даими чемпионат һөҙөмтәләре буйынса Рәсәй чемпионатының миҙалсылары билдәләнде: ЦСКА (Мәскәү) ил чемпионы исемен яулай, СКА (Санкт-Петербург) — көмөш миҙалдарҙы, «Динамо» (Мәскәү) — бронзаны[3][4].

Турнирҙа тәүгегә «Сочи» һәм «Йокерит» клубтары ҡатнаша. 2010 йылдан башлап тәүгегә «Лада» хоккей клубы лигала сығыш яһауын дауам итә.

Финалда серияла 4:1 иҫәбе менән Аҡ Барс уйынсыларын еңеп, СКА үҙ тарихында тәү тапҡыр Гагарин кубогын яулай.

Ике миҙгел араһы яңылыҡтары[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Ҡатнашыусылар составында үҙгәрештәр[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Лигаға кергәндәр

Лига составына был миҙгелдән башлап Рәсәйҙән «Сочи» һәм Финляндиянан «Йокерит» командалары инә. Тольяттиҙан «Лада» клубы дүрт йыллыҡ тәнәфестән һуң лигаға ҡайта.

Лиганан сыҡҡандар

Чемпионатта ҡатнашыусылар эсенән Чехияның «Лев» һәм мәскәүҙең «Спартак» хоккей клубтары финанс яҡтан ҡыйынлыҡтары булғанға күрә сығалар. Украинаның «Донбасс» командаһы илдә ҡыйын хәл булғанға лига составынан сығырға мәжбүр була.

Тренерҙар алмашыныуы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Миҙгел башланыр алдынан
Команда 2013/2014 йылдар миҙгелендәге тренер 2014/2015 йылдар миҙгелендәге тренер
«Авангард» Милош Ржига Раймо Сумманен
«Адмирал» Сергей Светлов Душан Грегор
«Аҡ Барс» Валерий Белов Зиннәтулла Биләлетдинов
«Амур» Евгений Попихин Юрий Леонов
«Барыҫ» Ари-Пекка Селин Андрей Назаров
«Динамо» (Мәскәү) Олег Знарок Харийс Витолиньш
«Йокерит» 2013/2014 йылдар миҙгелендә ҡатнашмай Эркка Вестерлунд
«Лада» 2013/2014 йылдар миҙгелендә ҡатнашмай Сергей Светлов
«Локомотив» Дейв Кинг Шон Симпсон
«Медвешчак» Марк Френч Чак Уэбер
«Нефтехимик» Дмитрий Балмин Кари Хейккиля
«Себер» Дмитрий Квартальнов Андрей Скабелка
«Северсталь» Игорь Петров Николай Соловьёв
СКА Юкка Ялонен Вячеслав Быков
«Сочи» 2013/2014 йылдар миҙгелендә ҡатнашмай Вячеслав Буцаев
«Трактор» Валерий Белоусов Карри Киви
ЦСКА Джон Торчетти Дмитрий Квартальнов
«Югра» Олег Давыдов Дмитрий Юшкевич

Драфт 2014[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Драфт 2014 йылдың 7 һәм 8 майҙа Санкт-Петербургта Боҙло һарайҙа үтә. Тәүге көндә драфтың юниорҙары араһында дуҫтарса осрашыу үтә, шунда Көнсығыш командаһы Көнбайыш командаһын 6:2 иҫәбе менән ота. Икенсе көндә драфт церемонияһы үтә. Дөйөм алғанда, драфтың биш раундында 206 юниор һайлана. Беренсе номер аҫтында «Металлург» (Новокузнецк) командаһы новокузнецк хоккей мәктәбенең тәрбиәләнеүсеһен Кирилл Капризовты һайлай.

КХЛ командалары ҡатнашлығында миҙгел алдынан үткән турнирҙар[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Ҡаҙағстан республикаһы президенты кубогы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Түбәнге Новгород өлкәһе губернаторы кубогы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Steel Cup[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Федерацияһы Северсталь 3 6 66.6% 1
Чехия Тршинец 3 6 66.6% 2
Чехия Витковице 3 6 66.6% 3
Словакия Кошице 3 0 0% 4

Хямеэнлинна турниры[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Hockeyades de la Vallee de Joux[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Башҡортостан республикаһы кубогы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Федерацияһы СКА 4 9 75% 1
Рәсәй Федерацияһы Салауат Юлаев 4 6 50% 2
Латвия Динамо Р 4 6 50% 3
Рәсәй Федерацияһы Атлант 4 6 50% 4
Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 4 3 25% 5

Руслан Салей иҫтәлегенә турнир[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Федерацияһы Динамо Мн 3 8 88.9% 1
Рәсәй Федерацияһы Сочи 3 7 77.8% 2
Беларусь Беларусь 3 3 33.3% 3
Беларусь Неман 3 0 0% 4

Gaubodenvolksfest-Cup[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

«Латвия тимер юлдары» кубогы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Coupe des Bains[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Виктор Блинов иҫтәлегенә турнир[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Федерацияһы Авангард 3 9 100% 1
Рәсәй Федерацияһы Металлург Нк 3 3 33.3% 2
Рәсәй Федерацияһы Амур 3 3 33.3% 3
Рәсәй Федерацияһы Нефтехимик 3 3 33.3% 4

Пучков Н.Г. исеменә турнир[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Финляндия Йокерит 3 6 66.6% 1
Рәсәй Федерацияһы Сочи 3 6 66.6% 2
Рәсәй Федерацияһы Северсталь 3 3 33.3% 3
Рәсәй Федерацияһы СКА 3 3 33.3% 4

И.Х. Ромазан исеменә XXIII мемориал[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 3 8 88.9% 1
Рәсәй Федерацияһы Себер 3 4 44.4% 2
Рәсәй Федерацияһы Салауат Юлаев 3 4 44.4% 3
Рәсәй Федерацияһы Трактор 3 2 22.2% 4

«Таш сәскә» турниры[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Мәскәү ҡалаһы мэры кубогы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Федерацияһы Динамо М 3 7 77.8% 1
Рәсәй Федерацияһы Витязь 3 6 66.7% 2
Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 3 4 44.4% 3
Рәсәй Федерацияһы Атлант 3 1 11.1% 4

Турнирҙар еңеүселәре[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Турнир Ҡала Еңеүсе 2-се урын 3-сө урын
Ҡаҙағстан президенты кубогы Ҡаҙағстан Астана Рәсәй флагы Авангард Ҡаҙағстан Барыҫ Рәсәй флагы Нефтехимик
Түбәнге Новгород губернаторы кубогы Рәсәй флагы Түбәнге Новгород Рәсәй флагы Аҡ Барс Рәсәй флагы Торпедо Рәсәй флагы Трактор
Steel Cup Чехия Тршинец Рәсәй флагы Северсталь Чехия Тршинец Чехия Витковице
Hockeyades de la Vallee de Joux Швейцария Ле-Сентье Чехия Славия Рәсәй флагы Лада Швейцария Фрибур-Готтерон
Gaubodenvolksfest-Cup Германия флагы Штраубинг Германия флагы Аугсбург Пантер Хорватия Медвешчак Германия флагы Штраубинг Тайгерс
Н. Г. Пучков исемендәге турнир Рәсәй флагы Санкт-Петербург Йокерит Рәсәй флагы Сочи Рәсәй флагы Северсталь
«Латвия тимер юлдары» кубогы Латвия флагы Рига Рәсәй флагы Аҡ Барс Латвия флагы Динамо Р Рәсәй флагы Локомотив
Башҡортостан республикаһы кубогы Рәсәй флагы Өфө Рәсәй флагы СКА Рәсәй флагы Салауат Юлаев Латвия флагы Динамо Р
И. Х. Ромазан исемендәге XXIII мемориал Рәсәй флагы Магнитогорск Рәсәй флагы Металлург Мг Рәсәй флагы Себер Рәсәй флагы Салауат Юлаев
Виктор Блинов иҫтәлегенә турнир Рәсәй флагы Омск Рәсәй флагы Авангард Рәсәй флагы Металург Нк Рәсәй флагы Амур
Руслан Салей иҫтәлегенә турнир Белоруссия Минск Белоруссия Динамо Мн Рәсәй флагы Сочи Белоруссия Беларусь
«Таш сәскә» турниры Рәсәй флагы Екатеринбург Ҡаҙағстан Барыҫ Рәсәй флагы Автомобилист Рәсәй флагы Югра
Мәскәү ҡалаһы мэры кубогы Рәсәй флагы Мәскәү Рәсәй флагы Динамо М Рәсәй флагы Витязь Рәсәй флагы ЦСКА

Клубтар[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Дивизион Команда Ҡала Арена (һыйҙырырлығы) Нигеҙләнгән КХЛ-да
Көнбайыш конференцияһы
Бобров дивизионы Атлант Рәсәй флагы Мытищи Арена Мытищи(7 000) 2005 2008
Динамо Мн Белоруссия Минск Минск-Арена (15 086) 1975 2008
Динамо Р Латвия флагы Рига Арена Рига (10 300) 2008
Йокерит Хельсинки Хартвалл Арена (13 500) 1968 2014
Медвешчак Хорватия Загреб Дом Спортова (6 400) 1961 2013
СКА Рәсәй флагы Санкт-Петербург СКК «Боҙ һарайы» (12 500) 1946 2008
Слован Словакия Братислава Словнафт арена (10 115) 1922 2012
Тарасов дивизионы Витязь Рәсәй флагы Подольск «Витязь» ьоҙ һарайы (3 300) 1997 2008
Динамо М Рәсәй флагы Мәскәү ВТБ Боҙ һарайы (12 100) 1946 2008
Локомотив Рәсәй флагы Ярославль Арена 2000 (9 070) 1959 2008
Северсталь Рәсәй флагы Череповец Череповец боҙ һарайы (6 064) 1956 2008
Сочи Рәсәй флагы Сочи «Большой» боҙ һарайы (12 000) 2014
Торпедо Рәсәй флагы Түбәнге Новгород «Нагорный» спорт һарайы (5 600) 1946 2008
ЦСКА Рәсәй флагы Мәскәү В. М. Бобров исемендәге ЦСКА боҙ спорт комплексы (5 600) 1946 2008
Көнсығыш конференцияһы
Харламов дивизионы Автомобилист Рәсәй флагы Екатеринбург «Уралец» МКК (5 570) 2006 2009
Аҡ Барс Рәсәй флагы Ҡазан Татнефть-Арена (8 300) 1956 2008
Лада Рәсәй флагы Тольятти Лада-Арена (6 122) 1976 2008
Металлург Мг Рәсәй флагы Магнитогорск Арена-Металлург (7 700) 1955 2008
Нефтехимик Рәсәй флагы Түбәнге Кама «Нефтехимик» СМК (5 500) 1968 2008
Трактор Рәсәй флагы Силәбе Арена-Трактор (7 500) 1947 2008
Югра Рәсәй флагы Ханты-Мансийск Арена-Югра (5 500) 2006 2010
Чернышёв дивизионы Авангард Рәсәй флагы Омск Арена Омск (10 318) 1950 2008
Адмирал Рәсәй флагы Владивосток Фетисов-Арена (5 500) 2013
Амур Рәсәй флагы Хабаровск Платинум Арена (7 100) 1966 2008
Барыҫ Ҡаҙағстан Астана «Казахстан» спорт һарайы (5 532) 2000 2008
Металлург Нк Рәсәй флагы Новокузнецк «Кузнецких металлургов» спорт һарайы (7 533) 1949 2008
Салауат Юлаев Рәсәй флагы Өфө Өфө-Арена (8 070) 1961 2008
Себер Рәсәй флагы Новосибирск «Себер» боҙ һарайы (7 384) 1962 2008

Тренерҙар һәм капитандар[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Клуб Баш тренер Капитан Тренерҙар китеүе
Рәсәй флагы Авангард Раймо Сумманен Рәсәй флагы Сергей Калинин
Рәсәй флагы Автомобилист Рәсәй флагы Анатолий Емелин Рәсәй флагы Игорь Емелеев
Рәсәй флагы Адмирал Рәсәй флагы Сергей Шепелев Рәсәй флагы Илья Зубов Словакия Душан Грегор (20 ноябрь)[7]
Рәсәй флагы Аҡ Барс Рәсәй флагы Зинәтула Биләлетдинов Рәсәй флагы Александр Свитов
Рәсәй флагы Амур Финляндия Юкка Раутакорпи Рәсәй флагы Дмитрий Тарасов Рәсәй флагы Юрий Леонов (15 октябрь)[8]
Рәсәй флагы Атлант Рәсәй флагы Алексей Кудашов Рәсәй флагы Михаил Тюляпкин
Ҡаҙағстан Барыҫ Рәсәй флагы Андрей Назаров АҠШ флагы Брэндон Боченски
Рәсәй флагы Витязь Рәсәй флагы Олег Ореховский Рәсәй флагы Вячеслав Солодухин
Белоруссия Динамо Мн Словакия Любомир Покович Белоруссия Алексей Калюжный
Рәсәй флагы Динамо М Латвия флагы Харийс Витолиньш Рәсәй флагы Юрий Бабенко
Латвия флагы Динамо Р Латвия флагы Артис Аболс Латвия флагы Лаурис Дарзиньш
Йокерит Эркка Вестерлунд Осси Вяанянен
Рәсәй флагы Лада Рәсәй флагы Сергей Светлов Рәсәй флагы Андрей Никитенко
Рәсәй флагы Локомотив Канада флагы Дэйв Кинг Рәсәй флагы Илья Горохов Канада флагы Шон Симпсон (27 сентябрь)[9]
Хорватия Медвешчак Канада флагы Дуг Шедден Канада флагы Эндрю Мюррей Канада флагы Чак Уэбер (4 октябрь)[10]
Рәсәй флагы Металлург Мг Канада флагы Майк Кинэн Рәсәй флагы Сергей Мозякин
Рәсәй флагы Металлург Нк Рәсәй флагы Герман Титов Рәсәй флагы Алексей Косоуров
Рәсәй флагы Нефтехимик Рәсәй флагы Владимир Крикунов Рәсәй флагы Максим Рыбин Кари Хейккиля (16 октябрь)[11][12]
Рәсәй флагы Салауат Юлаев Рәсәй флагы Владимир Юрзинов-йәш Рәсәй флагы Денис Хлыстов
Рәсәй флагы Северсталь Рәсәй флагы Игорь Петров Рәсәй флагы Вадим Бердников Рәсәй флагы Николай Соловьёв (17 октябрь)[13]
Рәсәй флагы Себер Белоруссия Андрей Скабелка Рәсәй флагы Алексей Копейкин
Рәсәй флагы СКА Рәсәй флагы Вячеслав Быков Рәсәй флагы Илья Ковальчук
Словакия Слован Петри Матикайнен Словакия Милан Бартович Чехия Ростислав Чада (18 сентябрь)[14]
Рәсәй флагы Сочи Рәсәй флагы Вячеслав Буцаев Рәсәй флагы Андрей Первышин
Рәсәй флагы Торпедо Латвия флагы Петерис Скудра Польша Войтек Вольски
Рәсәй флагы Трактор Рәсәй флагы Андрей Николишин Рәсәй флагы Станислав Чистов Карри Киви (22 октябрь)[15]
Рәсәй флагы ЦСКА Рәсәй флагы Дмитрий Квартальнов Рәсәй флагы Денис Денисов
Рәсәй флагы Александр Радулов
Рәсәй флагы Югра Рәсәй флагы Андрей Потайчук (в.б.) Рәсәй флагы Игорь Магогин Рәсәй флагы Дмитрий Юшкевич (31 ғинуар)[16]

Даими чемпионат[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Даими беренселектә бөтә командалар 60 уйын уҙғарасаҡ. Иң күп мәрәй йыйған команда даими беренселектең, Рәсәй чемпионатының еңеүсеһе тип билдәләнә һәм уға Континент кубогын бирәләр.

Асыш кубогы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

2014/2015 йылдар миҙгелендә үткән чемпионаттың финалсыһы Праганан «Лев» хоккей клубы ҡатнашыуҙан баш тартҡанға күрә, ғәмәлдәге чемпион Магнитогорскиҙан «Металлург» үҙ боҙ майҙансығында миҙгелдең тәүге уйынында Континент кубогы 2014 эйәһен — Мәскәүҙән «Динамо» хоккей клубын ҡабул итә. Хужалар 6:1 иҫәбе менән еңделәр.

3 сентябрь 2014
17:00
Металлург Мг Рәсәй флагы 6 : 1
(3:1, 3:0, 1:0)
Рәсәй флагы Динамо М Арена-Металлург, Рәсәй флагы Санкт-Петербург
7 523 тамашасы
Отчёт
Василий Кошечкин Ҡапҡасылар Александр Ерёменко (00:00—14:14)
Александр Лазушин (14:14—60:00)
Баш судьялар:
Латвия флагы Э. Одиньш
Рәсәй флагы К. Оленин
Лайнсмендар:
Рәсәй флагы Д. Сивов
Рәсәй флагы С. Шелянин
Голдар:

С. Мозякин — 02:55
Д. Зарипов — 11:53
С. Мозякин — 14:14
Я. Косов — 21:23
С. Мозякин — 37:13
К. Ли — 53:55
0 — 1
1 — 1
2 — 1
3 — 1
4 — 1
5 — 1
6 — 1
02:34 — Ф. Новак

18 мин Штрафтар 14 мин
25 Һуғыуҙар 34

Бөтә йондоҙҙар уйыны[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

КХЛ йондоҙҙар уйыны 2015 йылдың 25 ғинуарында Сочи ҡалаһында үтә[17][18]. Уйында 18:16 иҫәбе менән Көнсығыш командаһы еңә.

25 ғинуар 2015
19:00
Көнбайыш 16:18
(6:5, 3:7, 7:6)
Көнсығыш «Большой» боҙ һарайы, Рәсәй флагы Сочи
12 000 тамашасы


Турнир таблицаhы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Көнсығыш конференцияһы
Урын Команда Дивизион У Е ӨВЕ БСЕ БСО ӨВО О Ш ±Ш М
1 Рәсәй Федерацияһы рЦСКА Тарасов 60 39 4 6 1 1 9 207–98 +109 139
2 Рәсәй Федерацияһы дСКА Бобров 60 36 2 3 3 2 14 210–136 +74 123
3 Рәсәй Федерацияһы «Динамо» М Тарасов 60 35 5 1 6 0 13 172–120 +52 123
4 Финляндия «Йокерит» Бобров 60 35 3 2 2 2 16 171–136 +35 119
5 Беларусь «Динамо» Мн Бобров 60 27 3 4 4 1 21 171–159 +12 100
6 Рәсәй Федерацияһы «Локомотив» Тарасов 60 24 4 4 7 2 19 155–143 +12 97
7 Рәсәй Федерацияһы «Торпедо» Тарасов 60 22 1 7 5 3 22 153–144 +9 90
8 Рәсәй Федерацияһы «Сочи» Тарасов 60 23 3 2 6 4 22 164–170 –6 88
9 Рәсәй Федерацияһы «Атлант» Бобров 60 23 1 3 5 3 25 158–161 –3 85
10 Рәсәй Федерацияһы «Северсталь» Тарасов 60 19 1 8 5 6 21 157–168 –11 85
11 Рәсәй Федерацияһы «Витязь» Тарасов 60 20 2 4 1 4 29 152–186 –34 78
12 Латвия «Динамо» Р Бобров 60 22 0 3 3 2 30 136–160 –24 77
13 Хорватия «Медвешчак» Бобров 60 17 3 3 3 2 32 147–191 –44 68
14 Словакия «Слован» Бобров 60 15 0 5 6 2 32 136–188 –52 63
Көнсығыш конференцияһы
Урын Команда Дивизион У Е ӨВЕ БСЕ БСО ӨВО О Ш ±Ш М
1 Рәсәй Федерацияһы к«Аҡ Барс» Харламов 60 34 2 4 6 0 14 169–115 +54 120
2 Рәсәй Федерацияһы д«Себер» Чернышёв 60 34 2 1 1 2 20 176–125 +51 111
3 Рәсәй Федерацияһы «Металлург» Мг Харламов 60 32 4 4 2 3 15 174–129 +45 117
4 Рәсәй Федерацияһы «Авангард» Чернышёв 60 30 2 3 3 5 17 172–139 +33 108
5 Ҡаҙағстан «Барыҫ» Чернышёв 60 24 2 4 6 3 21 170–165 +5 93
6 Рәсәй Федерацияһы «Салауат Юлаев» Чернышёв 60 25 1 2 4 1 27 158–173 –15 86
7 Рәсәй Федерацияһы «Трактор» Харламов 60 21 2 6 3 4 24 144–154 –10 86
8 Рәсәй Федерацияһы «Автомобилист» Харламов 60 21 2 3 6 2 26 134–147 –13 81
9 Рәсәй Федерацияһы «Адмирал» Чернышёв 60 20 4 4 3 1 28 162–172 –10 80
10 Рәсәй Федерацияһы «Нефтехимик» Харламов 60 17 2 6 4 2 29 165–199 –34 73
11 Рәсәй Федерацияһы «Лада» Харламов 60 16 3 5 2 2 32 130–158 –28 68
12 Рәсәй Федерацияһы «Югра» Харламов 60 14 5 2 5 3 31 134–176 –42 64
13 Рәсәй Федерацияһы «Металлург» Нк Чернышёв 60 10 3 7 1 2 37 115–190 –75 53
14 Рәсәй Федерацияһы «Амур» Чернышёв 60 11 0 3 4 2 40 117–207 –90 45
У — уйындар, Е — еңеүҙәр, ӨВЕ — өҫтәмә ваҡытта еңеүҙәр, БСЕ — буллиттар серияһында еңеүҙәр, БСО — биллитар серияһында отолоуҙар, ӨВО — өҫтәмә ваҡытта отолоуҙар, О — отолоуҙар, Ш — кереткән-үткәргән шайбалар, ±Ш — шайбалар айырмаһы, М — мәрәйҙәр

Яртыса ҡалын шрифт менән плей-офф уйындарына эләккән командалар билдәләнгән.
Курсив менән плей-офф уйындарына эләкмәгән командалар билдәләнә.
р – Континент кубогы эйәһе (даими миҙгел еңеүсеһе), к – конференция еңеүсеһе, д – дивизиона еңеүсеһе

Аҙналар буйлап иң яҡшы уйынсылар[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Аҙна Даты Ҡапҡасы Һаҡсы Һөжүмсе Йәш уйынсы
1 03.09-07.09 Рәсәй Федерацияһы Иван Касутин («Торпедо») Рәсәй Федерацияһы Антон Белов (СКА) Канада Джонатан Чичу («Динамо» Мн) Рәсәй Федерацияһы Алексей Береглазов («Металлург» Мг)
2 08.09-14.09 Финляндия Рику Хелениус («Йокерит») Рәсәй Федерацияһы Ярослав Дыбленко («Атлант») Рәсәй Федерацияһы Сергей Широков («Авангард») Рәсәй Федерацияһы Никита Шацкий («Витязь»)
3 15.09-21.09 Рәсәй Федерацияһы Василий Кошечкин («Металлург» Мг) Рәсәй Федерацияһы Павел Лукин («Северсталь») Рәсәй Федерацияһы Павел Бучневич («Северсталь») Рәсәй Федерацияһы Денис Костин («Авангард»)
4 22.09-28.09 Рәсәй Федерацияһы Александр Ерёменко («Динамо» М) Рәсәй Федерацияһы Никита Зайцев (ЦСКА) Рәсәй Федерацияһы Данис Зарипов («Металлург» Мг) Рәсәй Федерацияһы Василий Демченко («Трактор»)
5 29.09-05.10 Беларусь Виталий Коваль («Салауат Юлаев») Рәсәй Федерацияһы Артём Земчёнок («Адмирал») Рәсәй Федерацияһы Александр Радулов (ЦСКА) Рәсәй Федерацияһы Данил Романцев («Югра»)
6 06.10-12.10 Рәсәй Федерацияһы Илья Ежов («Лада») Рәсәй Федерацияһы Сергей Бернацкий («Торпедо») Канада Дастин Бойд («Барыҫ») Рәсәй Федерацияһы Кирилл Капризов («Металлург» Нк)
7 13.10-19.10 Чехия Томаш Пёпперле («Сочи») Швеция Матиас Порселанд («Витязь») Америка Ҡушма Штаттары Стив Мозес («Йокерит») Рәсәй Федерацияһы Иван Налимов («Адмирал»)
8 20.10-26.10 Рәсәй Федерацияһы Рафаэл Хәкимов («Металлург» Нк) Беларусь Илья Шинкевич («Динамо» Мн) Словакия Ладислав Надь («Слован») Рәсәй Федерацияһы Александр Шаров («Лада»)
9 27.10-02.11 Рәсәй Федерацияһы Константин Барулин («Авангард») Рәсәй Федерацияһы Никита Щитов («Сочи») Рәсәй Федерацияһы Данис Зарипов («Металлург» Мг) Рәсәй Федерацияһы Иван Налимов («Адмирал»)
10 03.11-09.11 Финляндия Микко Коскинен («Себер») Америка Ҡушма Штаттары Клэй Уилсон («Сочи») Рәсәй Федерацияһы Максим Пестушко («Динамо» М) Рәсәй Федерацияһы Кирилл Капризов («Металлург» Нк)
11 10.11-16.11 Рәсәй Федерацияһы Илья Ежов («Лада») Рәсәй Федерацияһы Никита Зайцев (ЦСКА) Рәсәй Федерацияһы Александр Свитов («Аҡ Барс») Рәсәй Федерацияһы Андрей Кузьменко (ЦСКА)
12 17.11-23.11 Швеция Юхан Баклунд («Слован») Рәсәй Федерацияһы Кирилл Кольцов («Салауат Юлаев») Финляндия Ярно Коскиранта («Себер») Рәсәй Федерацияһы Артём Блажиевский («Торпедо»)
13 24.11-30.11 Швеция Андерс Нильссон («Аҡ Барс») Канада Марк Флад («Медвешчак») Рәсәй Федерацияһы Илья Ковальчук (СКА) Рәсәй Федерацияһы Иван Верещагин («Витязь»)
14 01.12-07.12 Канада Барри Браст («Югра») Рәсәй Федерацияһы Богдан Киселевич (ЦСКА) Латвия Каспарс Даугавиньш («Динамо» М) Рәсәй Федерацияһы Дамир Мусин («Аҡ Барс»)
15 08.12-14.12 Канада Майкл Гарнетт («Трактор») Швеция Патрик Херсли («Себер») Чехия Ян Коварж («Металлург» Мг) Рәсәй Федерацияһы Иван Налимов («Адмирал»)
16 22.12-28.12 Чехия Якуб Штепанек («Северсталь») Америка Ҡушма Штаттары Мэттью Гилрой («Атлант») Рәсәй Федерацияһы Сергей Мозякин («Металлург» Мг) Рәсәй Федерацияһы Александр Барабанов (СКА)
17 29.12-04.01 Рәсәй Федерацияһы Алексей Мурыгин («Металлург» Мг) Рәсәй Федерацияһы Максим Игнатович («Себер») Финляндия Нико Капанен («Йокерит») Рәсәй Федерацияһы Никита Камалов («Металлург» Нк)
18 05.01-11.01 Швеция Юхан Баклунд («Слован») Рәсәй Федерацияһы Альберт Яруллин («Атлант») Канада Франсис Паре («Трактор») Рәсәй Федерацияһы Андрей Чибисов («Югра»)
19 12.01-18.01 Рәсәй Федерацияһы Александр Судницын («Нефтехимик») Рәсәй Федерацияһы Александр Кутузов («Салауат Юлаев») Швеция Андре Петерссон («Сочи») Рәсәй Федерацияһы Денис Костин («Авангард»)
20 19.01-24.01 Финляндия Микко Коскинен (СКА) Рәсәй Федерацияһы Игорь Ожиганов («Себер») Рәсәй Федерацияһы Антон Слепышев («Салауат Юлаев») Рәсәй Федерацияһы Вячеслав Лещенко («Атлант»)
21 26.01-01.02 Рәсәй Федерацияһы Александр Лазушин («Динамо» М) Канада Крис Ли («Металлург» Мг) Латвия Микс Индрашис («Динамо» Р) Рәсәй Федерацияһы Василий Демченко («Трактор»)
22 02.02-08.02 Рәсәй Федерацияһы Евгений Иванников («Лада») Рәсәй Федерацияһы Никита Щитов («Сочи») Канада Шарль Лингле («Динамо» Мн) Рәсәй Федерацияһы Вячеслав Лещенко («Атлант»)
23 09.02-15.02 Рәсәй Федерацияһы Андрей Гаврилов («Сочи») Америка Ҡушма Штаттары Дерон Куинт («Трактор») Франция Стефан Да Коста (ЦСКА) Рәсәй Федерацияһы Максим Мамин (ЦСКА)
24 16.02-24.02 Швеция Андерс Нильссон («Аҡ Барс») Рәсәй Федерацияһы Кирилл Кольцов («Салауат Юлаев») Рәсәй Федерацияһы Андрей Таратухин («Атлант») Швеция Колумбия Эдвин Хедберг («Медвешчак»)

Айҙар буйлап иң яҡшы уйынсылар[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Ай Ҡапҡасы Һаҡсы Һөжүмсе Йәш уйынсы
Сентябрь Рәсәй Федерацияһы Станислав Ғәлимов (ЦСКА) Рәсәй Федерацияһы Антон Белов (СКА) Рәсәй Федерацияһы Сергей Широков («Авангард») Рәсәй Федерацияһы Владислав Каменев («Металлург» Мг)
Октябрь Рәсәй Федерацияһы Иван Касутин («Торпедо») Рәсәй Федерацияһы Максим Чудинов (СКА) Рәсәй Федерацияһы Артемий Панарин (СКА) Рәсәй Федерацияһы Иван Налимов («Адмирал»)
Ноябрь Финляндия Микко Коскинен («Себер») Рәсәй Федерацияһы Георгий Мишарин (ЦСКА) Рәсәй Федерацияһы Игорь Григоренко (ЦСКА) Рәсәй Федерацияһы Павел Коледов («Сочи»)
Декабрь Канада Майкл Гарнетт («Трактор») Беларусь Ник Бэйлен («Динамо» Мн) Рәсәй Федерацияһы Дмитрий Кугрышев («Себер») Рәсәй Федерацияһы Дамир Мусин («Аҡ Барс»)
Ғинуар Рәсәй Федерацияһы Александр Лазушин («Динамо» М) Рәсәй Федерацияһы Алексей Семёнов («Витязь») Рәсәй Федерацияһы Михаил Варнаков («Аҡ Барс») Рәсәй Федерацияһы Вячеслав Лещенко («Атлант»)
Февраль Швеция Андерс Нильссон («Аҡ Барс») Америка Ҡушма Штаттары Дерон Куинт («Трактор») Канада Беларусь Шарль Лингле («Динамо» Мн) Рәсәй Федерацияһы Максим Мамин (ЦСКА)
Апрель Финляндия Микко Коскинен (СКА) Рәсәй Федерацияһы Максим Чудинов (СКА) Рәсәй Федерацияһы Евгений Дадонов (СКА)

Уйынсылар статистикаһы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Һаҡсылар һәм һөжүмселәр
Бомбардирҙар
# Уйынсы Команда Мәрәйҙәр
1 Рәсәй Федерацияһы Александр Радулов Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 71
2 Чехия Ян Коварж Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 68
3 Рәсәй Федерацияһы Данис Зарипов Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 64
4 Франция Стефан Да Коста Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 62
5 Рәсәй Федерацияһы Артемий Панарин Рәсәй Федерацияһы СКА 62
Мәргән уйынсылар
# Уйынсы Команда Голдар
1 Америка Ҡушма Штаттары Стив Мозес Финляндия Йокерит 36
2 Канада Найджел Доуз Ҡаҙағстан Барыҫ 32
3 Франция Стефан Да Коста Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 30
4 Рәсәй Федерацияһы Сергей Мозякин Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 27
5 Рәсәй Федерацияһы Артемий Панарин Рәсәй Федерацияһы СКА 26
Ассистенттар
# Уйынсы Команда Пастар
1 Рәсәй Федерацияһы Александр Радулов Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 47
2 Чехия Ян Коварж Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 44
3 Рәсәй Федерацияһы Вадим Шипачёв Рәсәй Федерацияһы СКА 42
4 Рәсәй Федерацияһы Данис Зарипов Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 40
5 Канада Крис Ли Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 37
Плюс-Минус
# Игрок Команда +/-
1 Рәсәй Федерацияһы Александр Радулов Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 37
2 Рәсәй Федерацияһы Игорь Григоренко Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 32
3 Канада Джастин Азеведо Рәсәй Федерацияһы Аҡ Барс 28
4 Рәсәй Федерацияһы Никита Зайцев Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 27
5 Рәсәй Федерацияһы Антон Белов Рәсәй Федерацияһы СКА 26
Ҡапҡасылар
Еңеүҙәр һаны
# Уйынсы Команда Еңеүҙәр
1 Рәсәй Федерацияһы Василий Кошечкин Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 32
2 Чехия Александр Салак Рәсәй Федерацияһы СКА / Рәсәй Федерацияһы Себер 28
3 Финляндия Микко Коскинен Рәсәй Федерацияһы Себер / Рәсәй Федерацияһы СКА 25
4 Швеция Хенрик Карлссон Финляндия Йокерит 24
5 Рәсәй Федерацияһы Станислав Ғәлимов Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 23
Кире ҡағылған шайбалар %
# Уйынсы Команда %КҠШ
1 Рәсәй Федерацияһы Александр Лазушин Рәсәй Федерацияһы Динамо М 94.6
2 Швеция Андерс Нильссон Рәсәй Федерацияһы Аҡ Барс 93.6
3 Рәсәй Федерацияһы Василий Кошечкин Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 93.4
4 Рәсәй Федерацияһы Алексей Мурыгин Рәсәй Федерацияһы Амур / Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 93.4
5 Беларусь Кевин Лаланд Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 93.4
Уйында уртаса үткәргән шайбалар (ышаныслыҡ коэффициенты)
# Уйынсы Команда ЫК
1 Беларусь Кевин Лаланд Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 1.39
2 Рәсәй Федерацияһы Александр Лазушин Рәсәй Федерацияһы Динамо М 1.45
3 Швеция Андерс Нильссон Рәсәй Федерацияһы Аҡ Барс 1.71
4 Рәсәй Федерацияһы Станислав Ғәлимов Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 1.78
5 Рәсәй Федерацияһы Эмил Ғәрипов Рәсәй Федерацияһы Аҡ Барс 1.78
Ҡоро уйындар һаны
# Игрок Команда ҠУ
1 Чехия Якуб Коварж Рәсәй Федерацияһы Автомобилист 8
2 Беларусь Кевин Лаланд Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 6
3 Рәсәй Федерацияһы Станислав Ғәлимов Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 6
4 Рәсәй Федерацияһы Александр Лазушин Рәсәй Федерацияһы Динамо М 5
5 Швеция Андерс Нильссон Рәсәй Федерацияһы Аҡ Барс 5

Плей-офф[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Сетка[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

  Конференциялар сирекфиналы Конференциялар ярымфиналы Конференциялар финалы Гагарин кубогы финалы
                                     
1  Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 4     1  Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 4  
8  Рәсәй Федерацияһы Сочи 0     4  Финляндия Йокерит 1  
2  Рәсәй Федерацияһы СКА 4
7  Рәсәй Федерацияһы Торпедо 1  
  1  Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 3  
Көнбайыш конференцияһы
  2  Рәсәй Федерацияһы СКА 4  
3  Рәсәй Федерацияһы Динамо М 4  
6  Рәсәй Федерацияһы Локомотив 2  
4  Финляндия Йокерит 4   2  Рәсәй Федерацияһы СКА 4
5  Беларусь Динамо Мн 1     3  Рәсәй Федерацияһы Динамо М 1  
  1  Рәсәй Федерацияһы СКА 4
(Беренсе раундтан һуң яңынан сәселеү)
  1  Рәсәй флагы Аҡ Барс 1
1  Рәсәй Федерацияһы Аҡ Барс 4     1  Рәсәй флагы Аҡ Барс 4
8  Рәсәй Федерацияһы Автомобилист 1     4  Рәсәй Федерацияһы Авангард 1  
2  Рәсәй Федерацияһы Себер 4
7  Рәсәй Федерацияһы Трактор 2  
  1  Рәсәй флагы Аҡ Барс 4
Көнсығыш конференцияһы
  2  Рәсәй Федерацияһы Себер 1  
3  Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 4  
6  Рәсәй Федерацияһы Салауат Юлаев 1  
4  Рәсәй Федерацияһы Авангард 4   2  Рәсәй флагы Себер 4
5  Ҡаҙағстан Барыҫ 3     3  Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 1  

Конференциялар сирекфиналы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Көнбайыш конференцияһы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

1. ЦСКА — 8. «Сочи» 4-0 (3:0, 3:1, 2:1, 6:2)

2. СКА — 7. «Торпедо» 4-1 (6:3, 1:2, 4:2, 3:1, 2:0)

3. «Динамо» М — 6. «Локомотив» 4-2 (3:1, 1:2, 1:2, 3:0, 7:3, 4:0)

4. «Йокерит»«Динамо» Мн 4-1 (2:3 ө.в., 4:1, 5:0, 2:1, 7:1)

Көнсығыш конференцияһы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

1. «Аҡ Барс» — 8. «Автомобилист» 4-1 (3:2 ө.в, 3:2 ө.в., 0:2, 2:1, 3:2)

2. «Себер» — 7. «Трактор» 4-2 (1:4, 5:2, 7:3, 1:2 ө.в., 3:1, 2:1)

3. «Металлург» Мг — 6. «Салауат Юлаев» 4-1 (2:0, 1:2, 2:1, 6:4, 3:1)

4. «Авангард» — 5. «Барыҫ» 4-3 (5:2, 0:2, 0:3, 4:3, 2:0, 1:4, 3:1)

Конференциялар ярымфиналы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Көнбайыш конференцияһы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

1. ЦСКА — 4. «Йокерит» 4-1 (3:2, 4:0, 2:3, 3:0, 2:0)

2. СКА — 3. «Динамо» М 4-1 (3:2 ө.в., 4:1, 2:0, 6:1, 3:2 ө.в.)

Көнсығыш конференцияһы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

1. «Аҡ Барс» — 4. «Авангард» 4-1 (3:4 ө.в., 4:0, 2:0, 3:1, 2:0)

2. «Себер» — 3. «Металлург» Мг 4-1 (2:0, 3:2, 2:5, 3:2 ө.в., 3:1)

Конференциялар финалы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

1. ЦСКА — 2. СКА 3-4 (3:0, 3:2 ө.в., 3:1, 1:4, 2:6, 1:2 ө.в., 2:3)

1. «Аҡ Барс» — 2. «Себер» 4-1 (2:0, 2:1, 1:2, 1:0 ө.в., 1:0 ө.в.)

Гагарин кубогы финалы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

1. «Аҡ Барс» — 2. СКА 1-4 (2:4, 0:1, 2:1, 2:3, 6:1)

Беренсе уйын

11 апрель 2016
17:00
Аҡ Барс Рәсәй флагы 2 : 4
(0:1, 0:2, 2:1)
Рәсәй флагы СКА Татнефть-Арена, Рәсәй флагы Ҡазан
8 585 тамашасы

Икенсе уйын

13 апрель 2016
19:30
Аҡ Барс Рәсәй флагы 0 : 1
(0:1, 0:0, 0:0)
Рәсәй флагы СКА Татнефть-Арена, Рәсәй флагы Ҡазан
8 285 тамашасы

Өсөнсө уйын

15 апрель 2016
19:30
СКА Рәсәй флагы 1 : 2
(1:0, 0:0, 0:2)
Рәсәй флагы Аҡ Барс Боҙ һарайы, Рәсәй флагы Санкт-Петербург
12 171 тамашасы

Дүртенсе уйын

17 апрель 2016
19:30
СКА Рәсәй флагы 3 : 2
(1:0, 1:1, 1:1)
Рәсәй флагы Аҡ Барс Боҙ һарайы, Рәсәй флагы Санкт-Петербург
12 477 тамашасы

Бишенсе уйын

19 апрель 2016
17:00
Аҡ Барс Рәсәй флагы 1 : 6
(0:4, 1:1, 0:1)
Рәсәй флагы СКА Татнефть-Арена, Рәсәй флагы Ҡазан
8 152 тамашасы

Плей-офф раундтары буйынса иң яҡшы уйынсылар[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Раунд Ҡапҡасы Һаҡсы Һөжүмсе Йәш уйынсы
1 Рәсәй Федерацияһы Александр Лазушин («Динамо» М) Америка Ҡушма Штаттары Райан Гундерсон («Йокерит») Рәсәй Федерацияһы Сергей Мозякин («Металлург» Мг) Рәсәй Федерацияһы Владимир Брюквин («Динамо» М)
2 Швеция Андерс Нильссон («Аҡ Барс») Рәсәй Федерацияһы Степан Захарчук («Аҡ Барс») Рәсәй Федерацияһы Игорь Григоренко (ЦСКА) Рәсәй Федерацияһы Кирилл Семёнов («Авангард»)
3 Швеция Андерс Нильссон («Аҡ Барс») Рәсәй Федерацияһы Антон Белов (СКА) Рәсәй Федерацияһы Александр Радулов (ЦСКА) Рәсәй Федерацияһы Иван Верещагин («Себер»)
4 Финляндия Микко Коскинен (СКА) Рәсәй Федерацияһы Антон Белов (СКА) Рәсәй Федерацияһы Илья Ковальчук (СКА)

Уйынсылар статистикаһы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Һаҡсылар һәм һөжүмселәр
Бомбардирҙар
# Уйынсы Команда Мәрәйҙәр
1 Рәсәй Федерацияһы Александр Радулов Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 21
2 Рәсәй Федерацияһы Вадим Шипачёв Рәсәй Федерацияһы СКА 21
3 Рәсәй Федерацияһы Евгений Дадонов Рәсәй Федерацияһы СКА 20
4 Рәсәй Федерацияһы Артемий Панарин Рәсәй Федерацияһы СКА 20
5 Рәсәй Федерацияһы Игорь Григоренко Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 19
Мәргән уйынсылар
# Уйынсы Команда Голдар
1 Рәсәй Федерацияһы Евгений Дадонов Рәсәй Федерацияһы СКА 15
2 Рәсәй Федерацияһы Игорь Григоренко Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 10
3 Швеция Оскар Мёллер Рәсәй Федерацияһы Аҡ Барс 9
4 Норвегия Патрик Торесен Рәсәй Федерацияһы СКА 9
5 Рәсәй Федерацияһы Сергей Мозякин Рәсәй Федерацияһы Металлург Мг 8
Ассистенттар
# Уйынсы Команда Пастар
1 Рәсәй Федерацияһы Артемий Панарин Рәсәй Федерацияһы СКА 15
2 Рәсәй Федерацияһы Вадим Шипачёв Рәсәй Федерацияһы СКА 15
3 Рәсәй Федерацияһы Александр Радулов Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 13
4 Рәсәй Федерацияһы Илья Ковальчук Рәсәй Федерацияһы СКА 11
5 Рәсәй Федерацияһы Игорь Григоренко Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 9
Плюс-Минус
# Игрок Команда +/-
1 Рәсәй Федерацияһы Максим Чудинов Рәсәй Федерацияһы СКА 13
2 Рәсәй Федерацияһы Евгений Дадонов Рәсәй Федерацияһы СКА 12
3 Рәсәй Федерацияһы Вадим Шипачёв Рәсәй Федерацияһы СКА 11
4 Рәсәй Федерацияһы Денис Денисов Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 10
5 Швеция Тони Мортенссон Рәсәй Федерацияһы СКА 10
Ҡапҡасылар
Еңеүҙәр һаны
# Уйынсы Команда Еңеүҙәр
1 Финляндия Микко Коскинен Рәсәй Федерацияһы СКА 16
2 Швеция Андерс Нильссон Рәсәй Федерацияһы Аҡ Барс 13
3 Чехия Александр Салак Рәсәй Федерацияһы Себер 8
4 Беларусь Кевин Лаланд Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 6
5 Рәсәй Федерацияһы Александр Лазушин Рәсәй Федерацияһы «Динамо» М 5
Кире ҡағылған шайбалар %
# Уйынсы Команда %КҠШ
1 Словакия Ян Лацо Ҡаҙағстан Барыҫ 94.8
2 Чехия Александр Салак Рәсәй Федерацияһы Себер 94.3
3 Рәсәй Федерацияһы Александр Лазушин Рәсәй Федерацияһы Динамо М 93.7
4 Финляндия Микко Коскинен Рәсәй Федерацияһы СКА 93.6
5 Швеция Андерс Нильссон Рәсәй Федерацияһы Аҡ Барс 93.5
Уйында уртаса үткәргән шайбалар (ышаныслыҡ коэффициенты)
# Уйынсы Команда ЫК
1 Швеция Андерс Нильссон Рәсәй Федерацияһы Аҡ Барс 1.54
2 Чехия Александр Салак Рәсәй Федерацияһы Себер 1.57
3 Финляндия Микко Коскинен Рәсәй Федерацияһы СКА 1.61
4 Рәсәй Федерацияһы Александр Лазушин Рәсәй Федерацияһы Динамо М 1.63
5 Беларусь Кевин Лаланд Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 1.67
Ҡоро уйындар һаны
# Игрок Команда ҠУ
1 Швеция Андерс Нильссон Рәсәй Федерацияһы Аҡ Барс 6
2 Финляндия Микко Коскинен Рәсәй Федерацияһы СКА 3
3 Рәсәй Федерацияһы Александр Лазушин Рәсәй Федерацияһы Динамо М 2
4 Беларусь Кевин Лаланд Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 2
5 Рәсәй Федерацияһы Станислав Ғәлимов Рәсәй Федерацияһы ЦСКА 2

Шпенглер кубогы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Швейцарияла 2014 йылдың һуңғы көндәрендә үткән традицион Шпенглер кубогында Континенталь хоккей лигаһынан тәүгегә өс команда ҡатнаша. Өфөнән «Салауат Юлаев» хоккей клубы төркөм этабында «Женева-Серветт» командаһына 2:3 иҫәбе менән еңелә һәм тағы бер КХЛ вәкилен — «Йокерит» клубын 4:3 иҫәбе менән еңә. Сирекфиналда һәм ярымфиналда «Салауат Юлаев» сиратлап «Медвешчак» (3:0) һәм «Давос» (4:3) клубтарын еңә. Финалда тағы ла «Женева-Серветт» командаһына отола (0:3). «Йокерит» төркөм уйындарында «Салауат Юлаев» һәм «Женева-Серветт» (1:3) хоккей клубтарына еңелә. Сирекфиналда Канада йыйылма командаһына 2:5 иҫәбе менән отолоп турнирҙағы көрәштән төшөп ҡалалар. «Медвешчак» төркөм этабында Канадаға (1:3) һәм «Давос» (0:1) командаларына еңелә. Сирекфиналда Хорватия хоккейсылары Өфө клубынан отолалар.

Ҡаҙаныштар[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Сентябрь[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

  • 3 сентябрҙә Магнитогорскиҙың «Металлург» һөжүмсеһе Данис Зарипов КХЛ даими чемпионаттарында 300-сө осрашыуын уҙғара.
  • 8 сентябрҙә «Аҡ Барс» һөжүмсеһе Михаил Варнаков КХЛ даими чемпионаттарында 300-сө уйынын үткәрә.
  • 13 сентябрҙә Магнитогорскиҙың «Металлург» һөжүмсеһе Сергей Мозякин КХЛ даими чемпионаттарында 400-сө мәрәйен йыя.
  • 23 сентябрҙә ЦСКА һөжүмсеһе Александр Радулов КХЛ даими чемпионаттарында 300-сө осрашыуын үткәрә.
  • 24 сентябрҙә Магнитогорскиҙың «Металлург» һөжүмсеһе Данис Зарипов КХЛ даими чемпионаттарында 300-сө мәрәйен йыя.
  • 30 сентябрҙә «Аҡ Барс» һаҡсыһы Илья Никулин Рәсәй чемпионаттарында 100-сө шайбаһын керетә.

Октябрь[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

  • 5 октябрҙә «Аҡ Барс» баш тренеры Зинәтула Биләлетдинов баш тренер булараҡ Рәсәй чемпионаттарында 800-сө осрашыуын уҙғара.
  • 6 октябрҙә «Торпедо» һөжүмсеһе Войтек Вольский «Себер» менән уйында 1 минутта 46 секунд эсендә хет-трик яһап КХЛ рекордын ҡуя.
  • 12 октябрҙә Мәскәүҙең «Динамо» һөжүмсеһе Константин Горовиков Рәсәй чемпионаттарында 900-сө уйынын үткәрә.
  • 13 октябрҙә Магнитогорскиҙың «Металлург» һөжүмсеһе Данис Зарипов Рәсәй чемпионаттарында 900-се осрашыуын уҙғара.

Ноябрь[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

  • 12 ноябрҙә «Аҡ Барс» клубының һөжүмсеһе Александр Свитов Рәсәй чемпионаттарында 500-се һәм һаҡсыһы Константин Корнеев КХЛ чемпионаттарында 400-се уйындарын уҙғаралар.
  • 16 ноябрҙә ЦСКА һөжүмсеһе Александр Радулов КХЛ даими чемпионаттарында 400-сө мәрәйен йыя.
  • 24 ноябрҙә «Авангард» ҡапҡасыһы Константин Барулин Рәсәй чемпионаттарында 400-се осрашыуын уҙғара.
  • 25 ноябрҙә «Локомотив» һаҡсыһы Илья Горохов Рәсәй чемпионаттарында 900-сө осрашыуын үткәрә.
  • 27 ноябрҙә:
    • «Локомотив» һаҡсыһы Алексей Васильев Рәсәй чемпионаттарында 900-сө уйынын уҙғара.
    • Магнитогорскиһың «Металлург» һөжүмсеһе Сергей Мозякин КХЛ чемпионаттарында 500-сө мәрәйеня йыя.

Декабрь[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

  • 8 декабрҙә ЦСКА һөжүмсеһе Владимир Жарков кире файҙалыҡ күрһәткесе булмайынса 32 уйын рәттән уҙғарғас КХЛ рекордын ҡуя.
  • 24 декабрҙә Магнитогорскиҙың «Металлург» ҡапҡасыһы Василий Кошечкин КХЛ чемпионаттарында 50-се тапҡыр ҡапҡаһын «ҡоро» ҡалдыра.

Ғинуар[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

  • 21 ғинуарҙа «Салауат Юлаев» һаҡсыһы Кирилл Кольцов Рәсәй чемпионаттарында 376-сы мәрәйен йыя һәм был күрһәткес буйынса Вячеслав Фетисовты уҙып Ватан чемпионаттарының иң һөҙөмтәлә һаҡсыһы була.

Февраль[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

  • 6 февралдә «Сочи» һаҡсыһы Райан Уитни бер уйында «+7» файҙалыҡ күрһәткесен йыя һәм КХЛ рекордын ҡуя.
  • 11 февралдә ЦСКА Лиганың тарихында иң ҙәр еңеүгә өлгәшә — «Слован» командаһын 12:0 иҫәбе менән ота.
  • 18 февралдә «Йокерит» һөжүмсеһе Стив Мозес бер даими миҙгелдә 36 шайба индерә һәм КХЛ рекордын ҡуя.
  • 22 февралдә «Нефтехимик» һөжүмсеһе Мэтт Андерсон бер даими миҙгел эсендә үткәр уйындар һаны буйынса КХЛ рекордын ҡуя (62).
  • 24 февралдә ЦСКА даими чемпионатта еңгән уйындар (49), еңелгән уйындар (11) һәм үткәрген шайбалар (98) һаны буйынса КХЛ рекордтарын ҡуя.

Апрель[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

  • 19 апрелдә СКА һөжүмсеһе Евгений Дадонов бер Гагарин кубогы плей-офф уйындарында 15-се шайбаһын керетә һәм КХЛ рекордын ҡуя.

Йомғаҡлау таблицаһы[үҙгәртергә | сығанаҡты үҙгәртеү]

Урын Команда
1 Рәсәй Федерацияһы СКА
2 Рәсәй Федерацияһы «Аҡ Барс»
3 Рәсәй Федерацияһы ЦСКА
4 Рәсәй Федерацияһы «Себер»
5 Рәсәй Федерацияһы «Динамо» М
6 Финляндия «Йокерит»
7 Рәсәй Федерацияһы «Металлург» Мг
8 Рәсәй Федерацияһы «Авангард»
9 Беларусь «Динамо» Мн
10 Рәсәй Федерацияһы «Локомотив»
11 Ҡаҙағстан «Барыҫ»
12 Рәсәй Федерацияһы «Торпедо»
13 Рәсәй Федерацияһы «Сочи»
14 Рәсәй Федерацияһы «Салауат Юлаев»
15 Рәсәй Федерацияһы «Трактор»
16 Рәсәй Федерацияһы «Автомобилист»
17 Рәсәй Федерацияһы «Атлант»
18 Рәсәй Федерацияһы «Северсталь»
19 Рәсәй Федерацияһы «Адмирал»
20 Рәсәй Федерацияһы «Витязь»
21