ЙХЛ чемпионаты 2015/2016 йылдар миҙгелендә

Википедия — ирекле энциклопедия мәғлүмәте
Перейти к навигации Перейти к поиску
ЙХЛ чемпионаты 2015/2016 йылдар миҙгелендә
Башлана  2 сентябрь 2015
Тамамлана  22 апрель 2016
Даими чемпионат
Уйындар һаны  660
Бомбардир  Рәсәй флагы Рафаэль Бикмуллин (67)
Иң мәргән уйынсы (голдар һаны)  Рәсәй флагы Рафаэль Бикмуллин (34)
Плей-офф
Харламов кубогын еңеүсе  Рәсәй флагы «Локо» (Ярославль)
Финалист   Рәсәй флагы «Чайка» (Түбәнге Новгород)
Серияла иҫәп  4 : 1
Плей-офф MVP  Рәсәй флагы Антон Красоткин
ЙХЛ миҙгелдәре
←2014/2015 2016/2017→

ЙХЛ чемпионаты 2015/2016 йылдар миҙгелендә — Йәштәр хоккей лигаһы чемпионатының етенсе миҙгеле. Чемпионат 2015 йылдың 2 сентябрендә «Сахалинские Акулы» һәм «Амурские Тигры» командалары араһында уйыны менән башланды. Матч 6:0 иҫәбе менә тәүгеләрҙең файҙаһына тамамланды[1].

Ярославлдән «Локо» хоккей клубы тәүҙә даими чемпионатты еңә, ә аҙаҡтан Харламов кубогы финалында ғәмәлдәге еңеүсене — «Чайка» командаһын 4:1 иҫәбе менән ота. Санкт-Петербургтан «Динамо» һәм Новосибирскиҙан «Сибирские Снайперы» командалары чемпионаттың бронза миҙалдарын еңәләр.

Йөкмәткеһе

Ике миҙгел араһы яңылыҡтары[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Ҡатнашыусылар составында үҙгәрештәр[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Лигаға яңы инеүселәр[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Лиганан сығыусылар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

  • Воскресенкиҙың «Химик» хоккей клубы лига составынан сыҡты һәм киләһе миҙгелдә Юғары хоккей лигаһында уйнаясаҡ[3].
  • «Динамо-Шинник» командалаһы Белорус Экстралигаһы составына керә[4].
  • «Беркуты Кубани» командаһы финанс мәсьәләләре булғанға күрә лига составынан сыҡты[5].
  • «Челны» һәм «Юность» хоккей клубтары лига составында ҡала, әммә чемпионаттан беренселеккә тиклем түбәнәйә.
  • Шулай уҡ лига составынан «Ред Булл» һәм «Энергия» командалары сыҡты.

Тренерҙар алмашыныуы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Миҙгел башланыр алдынан
Команда 2014/2015 йылдар миҙгелендәге тренер 2015/2016 йылдар миҙгелендәге тренер
Амурские Тигры Валерий Давлетшин Александр Кащеев
Атланты Алексей Ярушкин Андрей Яковенко
Белые Медведи Максим Смельницкий Әнүәр Ғатиатуллин
Динамо СПб Юрий Гайлик Леонид Тамбиев
Динамо-Раубичи Ҡатнашмай Сергей Белов
Локо Олег Браташ Дмитрий Красоткин
Мамонты Югры Павел Езовских Алексей Тертышный
Олимпия Валерий Кардаков Сергей Быков
Рәсәй U18 Ҡатнашмай Виталий Прохоров
СКА-1946 Виктор Ковалёнок Владимир Филатов
Спартак Вадим Епанчинцев Алексей Ярушкин
Сарматы Ҡатнашмай Дмитрий Стулов
Толпар Венер Сафин Руслан Сөләймәнов
ХК МВД Сергей Орешкин Сергей Петренко

Донъя кубогы 2015[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Был кубок Екатеринбург, Үрге Пышма һәм Түбәнге Тагил ҡалаларында үтә. Унда 8 команда ҡатнаша. Турнир чемпионы исемен Швециянан «Юргорден» хоккей клубы яулай. Икенсе урында — «Чайка» командаһы, ә өсөнсө урынға АҠШ командаһы «Чикаго Стил» лайыҡ була.

ЙХЛ командалары ҡатнашлығында миҙгел алдынан үткән турнирҙар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Бобруйск ГИК-ы рәйесе бүләктәренә турнир[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

«Салауат Юлаев» хоккей клубы кубогы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Ирбис 5 15 100% 1
Рәсәй Омские Ястребы 5 9 60% 2
Рәсәй Реактор 5 7 46.7% 3
Рәсәй Авто 5 6 40% 4
Рәсәй Батыр 5 5 33.3% 5
Рәсәй Толпар 5 3 20% 6

П. И. Беляев исемендәге турнир[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Локо 5 14 93.3% 1
Рәсәй Динамо 5 12 80% 2
Рәсәй СКА-1946 5 10 66.7% 3
Рәсәй СКА-Серебряные Львы 5 5 33.3% 4
Латвия Рига 5 3 20% 5
Рәсәй Алмаз 5 1 6.67% 6

Магнитогорскиҙа ЙХЛ турниры[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

«Яңы быуын» турниры[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Хәтер турниры[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Омские Ястребы 3 9 100% 1
Рәсәй Белые Медведи 3 5 55.5% 2
Рәсәй Ладья 3 4 44.4% 3
Рәсәй Тюменский Легион 3 0 0% 4

Ырымбур өлкәһе губернаторы кубогы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Ҡаҙағстан Торпедо 4 9 75 % 1
Рәсәй Ермак 4 9 75 % 2
Рәсәй Спутник 4 6 50 % 3
Рәсәй Южный Урал 4 6 50 % 4
Рәсәй Стальные Лисы 4 0 0 % 5

А. А. Костюченко иҫтәлегенә турнир[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй ЙХК Спартак 3 6 66.7% 1
Беларусь Гомель-2 3 6 66.6% 2
Беларусь Юность 3 5 55.6% 3
Беларусь Металлург-2 3 1 11.1% 4

Сахаров кубогы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

А. И. Белосохов иҫтәлегенә турнир[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Денис Ляпин иҫтәлегенә турнир[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Толпар 5 13 86.67% 1
Рәсәй Мамонты Югры 5 12 80% 2
Рәсәй Белые Медведи 5 6 40% 3
Рәсәй Звезда 5 6 40% 4
Рәсәй Юниор-Спутник 5 6 40% 5
Рәсәй Тюменский Легион 5 2 13.33% 6

Ступино районы башлығының бүләктәренә турнир[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Амурские Тигры 3 7 77.8% 1
Рәсәй Сахалинские Акулы 3 6 66.7% 2
Рәсәй СКА-Серебряные Львы 3 4 44.4% 3
Рәсәй Кристалл Эл 3 1 11.1% 4

В. И. Васильев кубогы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Команда Уйын Мәрәй Мәрәйҙәр проценты Урын
Рәсәй Русские Витязи 5 12 80% 1
Рәсәй Локо 5 12 80% 2
Рәсәй Ирбис 5 9 60% 3
Рәсәй ЙХК Спартак 5 6 40% 4
Рәсәй ЙХК МВД 5 4 26.67% 5
Рәсәй Динамо 5 2 13.33% 6

Турнирҙар еңеүселәре[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Турнир Ҡала Еңеүсе 2-се урын 3-сө урын
Бобруйск ГИК-ы рәйесе бүләктәренә турнир Белоруссия Бобруйск Белоруссия Динамо-Бобруйск Рәсәй флагы Сибирские Снайперы Рәсәй флагы СКА-Серебряные Львы
«Салауат Юлаев» хоккей клубы кубогы Рәсәй флагы Өфө Рәсәй флагы Ирбис Рәсәй флагы Омские Ястребы Рәсәй флагы Реактор
П. И. Беляев исемендәге турнир Рәсәй флагы Череповец Рәсәй флагы Локо Рәсәй флагы Динамо Рәсәй флагы СКА-1946
Магнитогорскиҙа ЙХЛ турниры Рәсәй флагы Магнитогорск Рәсәй флагы Авто Рәсәй флагы Сарматы Рәсәй флагы Стальные Лисы
«Яңы быуын» турниры Рәсәй флагы Санкт-Петербург Рәсәй флагы Динамо Рәсәй флагы ЙХК МВД Рәсәй флагы Алмаз
Хәтер турниры Рәсәй флагы Силәбе Рәсәй флагы Омские Ястребы Рәсәй флагы Белые Медведи Рәсәй флагы Ладья
Ырымбур өлкәһе губернаторы кубогы Рәсәй флагы Орск Ҡаҙағстан Торпедо Рәсәй флагы Ермак Рәсәй флагы Спутник
А. А. Костюченко иҫтәлегенә турнир Белоруссия Гомель Рәсәй флагы ЙХК Спартак Белоруссия Гомель Белоруссия Юность
Сахаров кубогы Рәсәй флагы Тольятти Рәсәй флагы Спутник Рәсәй флагы Ладья Рәсәй флагы Сарматы
А. И. Белосохов иҫтәлегенә турнир Рәсәй флагы Новосибирск Ҡаҙағстан Снежные Барсы Рәсәй флагы Сибирские Снайперы Рәсәй флагы Кузнецкие Медведи
Денис Ляпин иҫтәлегенә турнир Рәсәй флагы Сыбаркүл Рәсәй флагы Толпар Рәсәй флагы Мамонты Югры Рәсәй флагы Белые Медведи
Ступино районы башлығының бүләктәренә турнир Рәсәй флагы Ступино Рәсәй флагы Амурские Тигры Рәсәй флагы Сахалинские Акулы Рәсәй флагы СКА-Серебряные Львы
В. И. Васильев кубогы Рәсәй флагы Балашиха Рәсәй флагы Русские Витязи Рәсәй флагы Локо Рәсәй флагы Ирбис

Клубтар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Дивизион Команда Ҡала Арена (ҙурлығы) Нигеҙләнгән Лигала
Көнбайыш конференцияһы
Төньяҡ-Көнбайыш
Алмаз Рәсәй флагы Череповец Боҙло һарай (6 064) 2009 2009
Атланты Рәсәй флагы Мытищи Арена Мытищи (7 000) 2009 2009
Динамо Рәсәй флагы Санкт-Петербург «Юбилейный» СК БА (1 900) 2013 2013
Динамо-Раубичи Белоруссия Молодечно Спорт һарайы (2 200) 2014 2015
Локо Рәсәй флагы Ярославль Арена 2000 (9 070)
«Торпедо» СҺ (1 500)
2009 2009
СКА-1946 Рәсәй флагы Санкт-Петербург «Юбилейный» СК БА (1 900) 2009 2009
СКА-Серебряные Львы Рәсәй флагы Санкт-Петербург «Юбилейный» СК БА (1 900) 2010 2010
ХК «Рига» Латвия флагы Рига «Inbox.lv» БА (2 000) 2010 2010
Үҙәк
Амурские Тигры Рәсәй флагы Хабаровск Платинум Арена (7 100) 2010 2010
Красная Армия Рәсәй флагы Мәскәү ЦСКА БСК (5 600) 2009 2009
ЙХК «Спартак» Рәсәй флагы Мәскәү «Сокольники» СҺ (5 530) 2009 2009
Русские Витязи Рәсәй флагы Чехов «Витязь» БХҮ (3 300) 2009 2009
Сахалинские Акулы Рәсәй флагы Южно-Сахалинск Арена Сити (1 250) 2014 2014
Рәсәй йыйылма командаһы U18 Рәсәй флагы Подольск, Мәскәү, Чехов «Витязь» БҺ (5 500)
«Зеленоградский» БҺ (500)
«Витязь» БХҮ (3 300)
1992 2015
ЙХК МВД Рәсәй флагы Балашиха Балашиха-Арена (6 090) 2009[6] 2009
Көнсығыш конференцияһы
Волга буйы
Ирбис Рәсәй флагы Ҡазан Татнефть Арена (9 300) 2011 2011
Ладья Рәсәй флагы Тольятти Лада-Арена (6 122) 2009 2009
Олимпия Рәсәй флагы Кирово-Чепецк Олимп-Арена (1 800) 2010 2010
Реактор Рәсәй флагы Түбәнге Кама «Нефтехимик» СМК (5 500) 2009 2009
Сарматы Рәсәй флагы Ырымбур «Звёздный» БҺ (2 700) 2015 2015
Стальные Лисы Рәсәй флагы Магнитогорск Арена-Металлург (7 700) 2009 2009
Толпар Рәсәй флагы Өфө «Салауат Юлаев» СҺ (4 043) 2009 2009
Чайка Рәсәй флагы Түбәнге Новгород В. Коноваленко исемендә СҺ (4 300) 2009 2009
Урал-Себер
Авто Рәсәй флагы Екатеринбург «Уралец» МКК (5 570) 2009 2009
Белые Медведи Рәсәй флагы Силәбе «Трактор» БА (7 500)
«Трактор» СҺ (3 650)
2009 2009
Кузнецкие Медведи Рәсәй флагы Новокузнецк «Кузнецких металлургов» СҺ (7 533) 2009 2009
Мамонты Югры Рәсәй флагы Ханты-Манси Арена Югра (5 500) 2011 2011
Омские Ястребы Рәсәй флагы Омск Арена Омск (10 318) 2009 2009
Сибирские Снайперы Рәсәй флагы Новосибирск «Себер» КСК (7 384) 2009 2009
Снежные Барсы Ҡаҙағстан Астана «Казахстан» СҺ (5 532) 2011 2011
Тюменский Легион Рәсәй флагы Төмән Спорт һарайы (3 346) 2010 2010

Тренерҙар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Клуб Баш тренер Тренерҙар китеүе
Рәсәй флагы Авто Рәсәй флагы Владислав Отмахов
Рәсәй флагы Алмаз Рәсәй флагы Евгений Ставровский Рәсәй флагы Евгений Михалкевич (24 ноябрь)[7].
Рәсәй флагы Амурские Тигры Рәсәй флагы Александр Кащеев
Рәсәй флагы Атланты Рәсәй флагы Андрей Яковенко
Рәсәй флагы Белые Медведи Рәсәй флагы Максим Смельницкий Рәсәй флагы Әнүәр Ғатиатуллин (23 ноябрь)[8].
Рәсәй флагы Динамо Латвия флагы Леонид Тамбиев
Белоруссия Динамо-Раубичи Белоруссия Сергей Белов
Рәсәй флагы Ирбис Рәсәй флагы Сергей Лопушанский
Рәсәй флагы ЙХК Спартак Рәсәй флагы в.б. Дмитрий Фролов Рәсәй флагы Алексей Ярушкин (16 октябрь)[9]
Рәсәй флагы Красная Армия Рәсәй флагы Михаил Васильев
Рәсәй флагы Кузнецкие Медведи Рәсәй флагы Александр Китов
Рәсәй флагы Ладья Рәсәй флагы Владимир Швецов
Рәсәй флагы Локо Рәсәй флагы Дмитрий Красоткин
Рәсәй флагы Мамонты Югры Рәсәй флагы Алексей Тертышный
Рәсәй флагы Олимпия Рәсәй флагы Сергей Быков
Рәсәй флагы Омские Ястребы Рәсәй флагы Игорь Земляной Рәсәй флагы Юрий Панов (1 ноябрь) [10]
Рәсәй флагы Реактор Рәсәй флагы Александр Соколов
Рәсәй флагы Рәсәй U18 Рәсәй флагы Виталий Прохоров
Рәсәй флагы Русские Витязи Рәсәй флагы Вячеслав Долишня
Рәсәй флагы Сарматы Рәсәй флагы Дмитрий Стулов
Рәсәй флагы Сахалинские Акулы Рәсәй флагы Николай Карасев Словакия Милан Ситар (23 декабрь)[11].
Рәсәй флагы Сибирские Снайперы Рәсәй флагы в. б. Ярослав Люзенков Рәсәй флагы Николай Заварухин (21 декабрь)[12].
Рәсәй флагы СКА-1946 Рәсәй флагы Петр Воробьёв Рәсәй флагы Владимир Филатов (23 ноябрь)[13].
Рәсәй флагы СКА-Серебряные Львы Рәсәй флагы Сергей Яровой
Ҡаҙағстан Снежные Барсы Ҡаҙағстан Галым Мамбеталиев
Рәсәй флагы Стальные Лисы Рәсәй флагы Игорь Андросов
Рәсәй флагы Толпар Рәсәй флагы Алик Гәрәйев Рәсәй флагы Руслан Сөләймәнов (5 октябрь)[14]
Рәсәй флагы Тюменский Легион Рәсәй флагы Валерий Дудзинский
Рәсәй флагы ЙХК МВД Рәсәй флагы Сергей Петренко
Латвия флагы ХК Рига Латвия флагы Рональд Озолиньш
Рәсәй флагы Чайка Рәсәй флагы Вячеслав Рьянов

Даими чемпионат[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Даими чемпионатта һәр команда үҙ дивизион командалары менән дүрт (ике — өйҙә, ике — ҡунаҡта) тапҡыр осраша. Үҙ конференцияһындағы икенсе дивизион командалары менән икешәр уйын уйнаясаҡ. Ә сит конференция командалары менән бер тапҡыр ҙа осрашмаясаҡтар. Тимәк, Үҙәк дивизионы командалары — 40, Төньяҡ-Көнбайыш дивизионы — 42, ә ҡалған дивизион командалары 44 уйын үткәрәсәк.

2 сентябрҙә миҙгелдең тәүге уйыны үтә. Южно-Сахалинск ҡалаһында урындағы «Сахалинские Акулы» хоккей клубы «Амурские Тигры» командаһын ҡаршылай. Уйын 6:0 иҫәбе менән тәүгеләрҙең файҙаһына тамамлана.

Саҡырыу кубогы 2016[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Лиганың иң көслө уйынсылары араһында уйын 2016 йылдың 13 февралендә Түбәнге Камала «Нефтехимик» спорт-мәҙәниәт комплексында үтә.

13 февраль 2016
17:00
Көнсығыш 2 : 5
(1:1, 0:3, 1:1)
Көнбайыш «Нефтехимик» СМК, Рәсәй флагы Түбәнге Кама
6 500 тамашасы


Турнир таблицаһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Көнбайыш конференцияһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Көнбайыш конференцияһы
Урын Команда Дивизион Уйын Еңеү Өҫтәмә ваҡытта еңеү Булиттар серияһында еңеү Булиттар серияһында еңелеү Өҫтәмә ваҡытта еңелеү Еңелеү Кереткән-үткәргән шайбалар һаны Шайбалар айырмаһы Мәрәйҙәр %
1 Рәсәй р«Локо» Төньяҡ-Көнбайыш 42 28 0 2 4 0 8 147–70 77 92 73.02
2 Рәсәй дРәсәй U18 Үҙәк 40 25 1 1 2 2 9 145–90 55 83 69.17
3 Рәсәй «Динамо» Төньяҡ-Көнбайыш 42 25 0 3 1 1 12 113–69 44 83 65.87
4 Рәсәй «Алмаз» Төньяҡ-Көнбайыш 42 23 2 1 4 1 11 135–85 50 80 63.49
5 Рәсәй «СКА-1946» Төньяҡ-Көнбайыш 42 22 0 3 1 2 14 126–98 28 75 59.52
6 Рәсәй ЙХК «Спартак» Үҙәк 40 18 2 6 0 1 13 133–103 30 59.17 71
7 Рәсәй «Красная Армия» Үҙәк 40 18 3 3 3 0 13 117–103 14 69 57.50
8 Рәсәй «Амурские Тигры» Үҙәк 40 17 2 1 4 0 16 126–117 9 64 53.33
9 Рәсәй «СКА-Серебряные Львы» Төньяҡ-Көнбайыш 42 17 3 1 2 2 17 125–115 10 63 50.00
10 Рәсәй ЙХК МВД Үҙәк 40 16 0 2 7 1 14 115–108 7 60 50.00
11 Латвия «Рига» Төньяҡ-Көнбайыш 42 14 1 2 3 0 22 110–119 -9 51 40.48
12 Рәсәй «Русские Витязи» Үҙәк 40 12 0 3 2 3 20 104–132 -28 47 39.17
13 Рәсәй «Атланты» Төньяҡ-Көнбайыш 42 13 0 1 2 2 24 103–125 -22 45 35.71
14 Рәсәй «Сахалинские Акулы» Үҙәк 40 7 4 3 3 1 22 85–133 -48 39 32.50
15 Беларусь «Динамо-Раубичи» Төньяҡ-Көнбайыш 42 0 0 0 0 2 40 59–276 -217 2 1.59

Көнсығыш конференцияһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Көнсығыш конференцияһы
Урын Команда Дивизион Уйын Еңеү Өҫтәмә ваҡытта еңеү Булиттар серияһында еңеү Булиттар серияһында еңелеү Өҫтәмә ваҡытта еңелеү Еңелеү Кереткән-үткәргән шайбалар һаны Шайбалар айырмаһы Мәрәйҙәр %
1 Рәсәй к«Омские Ястребы» Урал-Себер 44 26 1 5 2 1 9 138–89 49 93 70.45
2 Рәсәй д«Стальные Лисы» Волга буйы 44 26 0 4 1 1 12 157–102 55 88 66.67
3 Рәсәй «Толпар» Волга буйы 44 25 3 0 3 4 9 145–106 39 88 66.67
4 Рәсәй «Чайка» Волга буйы 44 23 2 3 1 2 13 129–95 34 82 62.12
5 Рәсәй «Реактор» Волга буйы 44 23 2 3 1 1 14 144–117 27 81 61.36
6 Ҡаҙағстан «Снежные Барсы» Урал-Себер 44 20 3 0 6 0 15 133–95 38 72 54.55
7 Рәсәй «Кузнецкие Медведи» Урал-Себер 44 20 1 2 5 0 16 139–133 6 71 53.79
8 Рәсәй «Сибирские Снайперы» Урал-Себер 44 16 5 2 4 3 14 121–116 5 69 52.27
9 Рәсәй «Ирбис» Волга буйы 44 23 1 2 1 3 14 145–88 57 79 59.85
10 Рәсәй «Сарматы» Волга буйы 44 18 1 2 4 4 15 127–129 -2 68 51.52
11 Рәсәй «Мамонты Югры» Урал-Себер 44 14 3 6 3 0 18 117–127 -10 63 47.43
12 Рәсәй «Авто» Урал-Себер 44 13 3 3 3 3 9 123–134 -11 57 43.18
13 Рәсәй «Белые Медведи» Урал-Себер 44 14 1 2 3 2 22 123–134 -11 53 40.15
14 Рәсәй «Ладья» Волга буйы 44 13 1 4 1 2 23 148–168 -20 52 39.39
15 Рәсәй «Олимпия» Волга буйы 44 4 1 2 3 2 32 91–226 -125 23 17.42
16 Рәсәй «Тюменский Легион» Урал-Себер 44 4 1 0 1 1 37 91–212 -121 17 12.88

Яртыса ҡалын шрифты менән «плей-офф» ярыштарында үҙенә урын алған командалар билдәләнгән.
Курсив менән «плей-офф» ярыштарына эләкмәгән командалар билдәләнгән.
р – даими беренселектең еңеүсеһе, к – конференция еңеүсеһе, д – дивизион еңеүсеһе.

Айҙар буйлап иң яҡшы уйынсылар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Ай Иң яҡшы ҡапҡасы Иң яҡшы һаҡсы Иң яҡшы һөжүмсе
Сентябрь Рәсәй флагы Артур Гайдуллин (Сарматы) Рәсәй флагы Иван Мишенко (Омские Ястребы) Рәсәй флагы Роман Копиенко (Амурские Тигры)
Октябрь Рәсәй флагы Антон Красоткин (Локо) Рәсәй флагы Камил Фазылзянов (Реактор) Рәсәй флагы Рафаэль Бикмуллин (Реактор)
Ноябрь Рәсәй флагы Алексей Красиков (Сибирские Снайперы) Латвия флагы Криштапс Зиле (Рига) Рәсәй флагы Василий Глотов (СКА-Серебряные Львы)
Декабрь Рәсәй флагы Антон Красоткин (Локо) Рәсәй флагы Зигурдс Подзиньш (Амурские Тигры) Рәсәй флагы Андрей Феклистов (СКА-Серебряные Львы)
Ғинуар Рәсәй флагы Илья Румянцев (Динамо) Рәсәй флагы Данил Щеголев (Омские Ястребы) Рәсәй флагы Игорь Угольников (Реактор)
Февраль Рәсәй флагы Вячеслав Волков (Красная Армия) Рәсәй флагы Николай Демидов (Сибирские Снайперы Рәсәй флагы Кирилл Капризов (Кузнецкие Медведи)

Уйынсылар статистикаһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Һөжүмселәр һәм һаҡсылар
Бомбардирҙар
# Уйынсы Команда Мәрәйҙәр
1 Рәсәй флагы Рафаэль Бикмуллин Реактор 67
2 Рәсәй флагы Андрей Феклистов СКА-Серебряные Львы 66
3 Рәсәй флагы Игорь Угольников Реактор 58
4 Рәсәй флагы Василий Глотов СКА-Серебряные Львы 55
5 Рәсәй флагы Артур Болтанов Стальные Лисы 52
Мәргән уйынсылар
# Уйынсы Команда Голдар
1 Рәсәй флагы Рафаэль Бикмуллин Реактор 34
2 Рәсәй флагы Игорь Угольников Реактор 27
3 Рәсәй флагы Андрей Феклистов СКА-Серебряные Львы 26
4 Рәсәй флагы Никита Баженов Сибирские Снайперы 26
5 Рәсәй флагы Артур Болтанов Стальные Лисы 24
Ассистенттар
# Уйынсы Команда Пастар
1 Рәсәй флагы Андрей Феклистов СКА-Серебряные Львы 40
2 Рәсәй флагы Михаил Назаров Сибирские Снайперы 36
3 Рәсәй флагы Рафаэль Бикмуллин Реактор 33
4 Рәсәй флагы Василий Глотов СКА-Серебряные Львы 32
5 Рәсәй флагы Владислав Ломакин Мамонты Югры 32
Плюс-Минус
# Уйынсы Команда +/-
1 Рәсәй флагы Игорь Угольников Реактор 34
2 Рәсәй флагы Данил Щёголев Омские Ястребы 31
3 Рәсәй флагы Рафаэль Бикмуллин Реактор 31
4 Рәсәй флагы Камил Фазылйәнов Реактор 29
5 Рәсәй флагы Данил Юртайкин Локо 28
Ҡапҡасылар
Еңеүҙәр һаны
# Уйынсы Команда Еңеүҙәр
1 Рәсәй флагы Илья Румянцев Динамо 22
2 Рәсәй флагы Иван Старостин Кузнецкие Медведи 20
3 Рәсәй флагы Андрей Суханов Чайка 19
4 Рәсәй флагы Сергей Бронников Стальные Лисы 19
5 Рәсәй флагы Константин Лобачёв Омские Ястребы 18
Кире ҡағылған шайбалар %
# Уйынсы Команда %КҠШ
1 Рәсәй флагы Алексей Красиков Сибирские Снайперы 94.2
2 Рәсәй флагы Илья Румянцев Динамо 93.6
3 Рәсәй флагы Константин Лобачёв Омские Ястребы 93
4 Рәсәй флагы Михаил Бердин Рәсәй U18 92.8
5 Рәсәй флагы Андрей Суханов Чайка 92.7
Уйында уртаса үткәргән шайбалар (ышаныслыҡ коэффициенты)
# Уйынсы Команда ЫК
1 Рәсәй флагы Илья Румянцев Динамо 1.53
2 Рәсәй флагы Константин Лобачёв Омские Ястребы 1.69
3 Рәсәй флагы Максим Сидоров Ирбис 1.76
4 Рәсәй флагы Савелий Кононов Алмаз 1.85
5 Рәсәй флагы Андрей Суханов Чайка 1.87
Ҡоро уйындар һаны
# Уйынсы Команда Ҡоро уйындар
1 Рәсәй флагы Константин Лобачёв Омские Ястребы 6
2 Рәсәй флагы Артём Леонтьев Снежные Барсы 6
3 Рәсәй флагы Алексей Красиков Сибирские Снайперы 6
4 Рәсәй флагы Илья Румянцев Динамо 5
5 Рәсәй флагы Иван Федотов Реактор 5

Плей-офф[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Һәр дивизиондан иң көслө дүрт команда плей-офф уйындарына эләгә. Дивизион еңеүселәре конференцияларында тәүге ике урынды ала. Парҙар ошолай билдәләнә: иң көслө командаға ҡаршы иң көсһөҙө. Мәҫьәлән: 1—8, 2—7, 3—6 һәм 4—5. 1/8 һәм 1/4 финалдары конференциялар эсендә үтә. Ярымфиналда командалар киҫешә, йәки көнсығыштың тәүге командаһы көнбайыштың икенсе командаһына ҡаршы һәм киреһенсә. Ошо ике парҙың еңеүселәре финалға сыға.

Финалға тиклем бөтә сериялар бер команданың өс тапҡыр еңеүенә тиклем дауам итә. Харламов кубогы финалында еңер өсөн команда дәғүәсеһен дүрт тапҡыр оторға тейеш.

Сетка[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

  Конференция сирекфиналдары Конференция ярымфиналдары Конференция финалдары (яңынан сәсеү) Харламов кубогы финалы
                                     
1  Рәсәй флагы Локо 3  
8  Рәсәй флагы Амурские Тигры 0  
  1  Рәсәй флагы Локо 3  
  7  Рәсәй флагы Красная Армия 1  
2  Рәсәй флагы Рәсәй U18 0
7  Рәсәй флагы Красная Армия 3  
  1  Рәсәй флагы Локо 3  
  8  Рәсәй флагы Сибирские Снайперы 0  
2  Рәсәй флагы Стальные Лисы 3  
7  Рәсәй флагы Кузнецкие Медведи 1  
  2  Рәсәй флагы Стальные Лисы 1
  8  Рәсәй флагы Сибирские Снайперы 3  
1  Рәсәй флагы Омские Ястребы 1
8  Рәсәй флагы Сибирские Снайперы 3  
  1  Рәсәй флагы Локо 4
  4  Рәсәй флагы Чайка 1
4  Рәсәй флагы Чайка 3  
5  Рәсәй флагы Реактор 2  
  4  Рәсәй флагы Чайка 3
  6  Ҡаҙағстан Снежные Барсы 2  
3  Рәсәй флагы Толпар 0
6  Ҡаҙағстан Снежные Барсы 3  
  4  Рәсәй флагы Чайка 3
  3  Рәсәй флагы Динамо 1  
3  Рәсәй флагы Динамо 3  
6  Рәсәй флагы ЙХК Спартак 2  
  3  Рәсәй флагы Динамо 3
  4  Рәсәй флагы Алмаз 2  
4  Рәсәй флагы Алмаз 3
5  Рәсәй флагы СКА-1946 0  

Конференциялар сирекфиналдары[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Көнбайыш конференцияһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

1. «Локо» — 8. «Амурские Тигры» 3:0 (2:0, 3:1, 3:2 ө.в.)

2. Рәсәй U18 — 7. «Красная Армия» 0:3 (3:7, 0:1, 1:4)

3. «Динамо» — 6. ЙХК «Спартак» 3:2 (4:1, 3:4, 2:3 ө.в., 3:2, 3:1)

4. «Алмаз» — 5. «СКА-1946» 3:0 (5:1, 2:1 ө.в., 3:0)

Көнсығыш конференцияһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

1. «Омские Ястребы» — 8. «Сибирские Снайперы» 1:3 (2:0, 2:6, 1:3, 3:4 ө.в)

2. «Стальные Лисы» — 7. «Кузнецкие Медведи» 3:1 (3:2 Б, 5:3, 2:3, 3:0)

3. «Толпар» — 6. «Снежные Барсы» 0:3 (4:5 ө.в., 1:2, 2:3)

4. «Чайка» — 5. «Реактор» 2:2 (3:2 Б, 4:1, 1:3, 2:3 ө.в., 2:1 ө.в.)

Конференциялар ярымфиналдары[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Көнбайыш конференцияһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

1. «Локо» — 7. «Красная Армия» 3:1 (4:2, 1:3, 4:2, 4:3 ө.в.)

3. «Динамо» — 4. «Алмаз» 3:2 (2:1, 2:1 ө.в., 3:5, 4:3 ОТ, 2:1 ө.в.)

Көнсығыш конференцияһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

2. «Стальные Лисы» — 8. «Сибирские Снайперы» 1:3 (2:3 ө.в., 4:3 ө.в., 1:6, 3:1)

4. «Чайка» — 6. «Снежные Барсы» 3:2 (2:3 Б, 4:1, 2:3, 3:2 ө.в., 6:1)

Ярымфиналдар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

1. «Локо» — 8. «Сибирские Снайперы» 3:0 (5:2, 3:0, 4:1)

3. «Динамо» — 4. «Чайка» 1:3 (4:2, 1:3, 1:7, 0:4)

Финал[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

1. «Локо» — 4. «Чайка» 4:1 (4:1, 1:2 Б, 4:2, 4:1, 6:3)

Беренсе уйын

14 апрель 2016
19:00
Локо Рәсәй флагы 4 : 1
(0:1, 2:0, 2:0)
Рәсәй флагы Чайка Арена-2000, Рәсәй флагы Ярославль
6 740 тамашасы

Икенсе уйын

15 апрель 2016
19:00
Локо Рәсәй флагы 1 : 2 Б
(1:0, 0:1, 0:0, 0:0, 0:1)
Рәсәй флагы Чайка Арена-2000, Рәсәй флагы Ярославль
8 170 тамашасы

Өсөнсө уйын

18 апрель 2016
18:30
Чайка Рәсәй флагы 2 : 4
(1:2, 1:1, 0:1)
Рәсәй флагы Локо В. Коноваленко ис. СҺ, Рәсәй флагы Түбәнге Новгород
4 300 тамашасы

Дүртенсе уйын

19 апрель 2016
18:30
Чайка Рәсәй флагы 1 : 4
(0:2, 0:0, 1:2)
Рәсәй флагы Локо В. Коноваленко ис. СҺ, Рәсәй флагы Түбәнге Новгород
4 300 тамашасы

Бишенсе уйын

22 апрель 2016
19:00
Локо Рәсәй флагы 6 : 3
(2:0, 2:0, 2:3)
Рәсәй флагы Чайка Арена-2000, Рәсәй флагы Ярославль
9 070 тамашасы


Раундтар буйынса иң яҡшы уйынсылар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Раунд Иң яҡшы ҡапҡасы Иң яҡшы һаҡсы Иң яҡшы һөжүмсе
1 Рәсәй флагы Антон Красоткин (Локо) Рәсәй флагы Николай Демидов (Сибирские Снайперы) Рәсәй флагы Денис Дюрягин (Алмаз)
2 Рәсәй флагы Андрей Суханов (Чайка) Рәсәй флагы Иван Верещагин (Сибирские Снайперы) Рәсәй флагы Роман Горбунов (Чайка)
3 Рәсәй флагы Антон Красоткин (Локо) Рәсәй флагы Рушан Рафиков (Локо) Рәсәй флагы Даниил Ильин (Чайка)
4 Рәсәй флагы Антон Красоткин (Локо) Рәсәй флагы Рушан Рафиков (Локо) Рәсәй флагы Егор Коршков (Локо)

Уйынсылар статистикаһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Һөжүмселәр һәм һаҡсылар
Бомбардирҙар
# Уйынсы Команда Мәрәйҙәр
1 Рәсәй флагы Егор Коршков Локо 19
2 Рәсәй флагы Игорь Руденков Чайка 16
3 Рәсәй флагы Роман Горбунов Чайка 16
4 Рәсәй флагы Егор Парфёнов Динамо 13
5 Рәсәй флагы Денис Шураков Чайка 13
Мәргән уйынсылар
# Уйынсы Команда Голдар
1 Рәсәй флагы Игорь Руденков Чайка 11
2 Рәсәй флагы Егор Коршков Локо 9
3 Рәсәй флагы Андрей Кузьменко Красная Армия 8
4 Рәсәй флагы Андрей Дергунов Сибирские Снайперы 8
5 Рәсәй флагы Роман Горбунов Чайка 8
Ассистенттар
# Уйынсы Команда Пастар
1 Рәсәй флагы Егор Парфёнов Динамо 10
2 Рәсәй флагы Егор Коршков Локо 10
3 Рәсәй флагы Денис Шураков Чайка 10
4 Рәсәй флагы Данил Юртайкин Локо 9
5 Рәсәй флагы Роман Горбунов Чайка 8
Плюс-Минус
# Уйынсы Команда +/-
1 Рәсәй флагы Роман Горбунов Чайка 10
2 Рәсәй флагы Антон Сизов Алмаз 9
3 Рәсәй флагы Владимир Калугин Алмаз 8
4 Рәсәй флагы Павел Красковский Локо 8
5 Рәсәй флагы Егор Коршков Локо 8
Ҡапҡасылар
Еңеүҙәр һаны буйынса
# Уйынсы Команда Еңеүҙәр
1 Рәсәй флагы Антон Красоткин Локо 13
2 Рәсәй флагы Андрей Суханов Чайка 8
3 Рәсәй флагы Илья Румянцев Динамо 7
4 Рәсәй флагы Алексей Красиков Сибирские Снайперы 6
5 Рәсәй флагы Артём Леонтьев Снежные Барсы 4
Кире ҡағылған шайбалар % буйынса
# Уйынсы Команда %КҠШ
1 Рәсәй флагы Сергей Большаков Амурские Тигры 94.2
2 Рәсәй флагы Антон Красоткин Локо 93.8
3 Рәсәй флагы Даниил Тарасов Толпар 93.3
4 Рәсәй флагы Савелий Кононов Алмаз 93.3
5 Рәсәй флагы Андрей Суханов Чайка 93.1
Уйында уртаса үткәргән шайбалар буйынса (ышаныслыҡ коэффициенты)
# Уйынсы Команда ЫК
1 Рәсәй флагы Антон Красоткин Локо 1.45
2 Рәсәй флагы Даниил Тарасов Толпар 1.52
3 Рәсәй флагы Савелий Кононов Алмаз 1.70
4 Рәсәй флагы Иван Федотов Реактор 1.84
5 Рәсәй флагы Сергей Большаков Амурские Тигры 1.96
Ҡоро уйындар һаны буйынса
# Уйынсы Команда Ҡоро уйындар
1 Рәсәй флагы Антон Красоткин Локо 2
2 Рәсәй флагы Савелий Кононов Алмаз 1
3 Рәсәй флагы Андрей Суханов Чайка 1
4 Рәсәй флагы Вячеслав Волков Красная Армия 1
5 Рәсәй флагы Вячеслав Новицкий Омские Ястребы 1

Йомғаҡлау таблицаһы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Урын Команда
1 Рәсәй «Локо»
2 Рәсәй «Чайка»
3 Рәсәй «Динамо»
4 Рәсәй «Сибирские Снайперы»
5 Рәсәй «Стальные Лисы»
6 Рәсәй «Алмаз»
7 Рәсәй «Красная Армия»
8 Ҡаҙағстан «Снежные Барсы»
9 Рәсәй «Омские Ястребы»
10 Рәсәй флагы Рәсәй U18
11 Рәсәй «Толпар»
12 Рәсәй «Реактор»
13 Рәсәй «СКА-1946»
14 Рәсәй «Спартак»
15 Рәсәй «Кузнецкие Медведи»
16 Рәсәй «Амурские Тигры»
17 Рәсәй «Ирбис»
18 Рәсәй «Сарматы»
19 Рәсәй «Серебряные Львы»
20 Рәсәй ЙХК МВД
21 Рәсәй «Мамонты Югры»
22 Рәсәй «Авто»
23 Латвия «Рига»
24 Рәсәй «Белые Медведи»
25 Рәсәй «Ладья»
26 Рәсәй «Русские Витязи»
27 Рәсәй «Атланты»
28 Рәсәй «Сахалинские Акулы»
29 Рәсәй «Олимпия»
30 Рәсәй «Тюменский Легион»
31 Беларусь «Динамо-Раубичи»

ЙХЛ Суперкубогы[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Йәштәр хоккей лигаһының тәүге суперкубогы өсөн уйын 2016 йылдың 30 апрелендә Учалы ҡалаһында беренселек чемпионы «Горняк» һәм ЙХЛ чемпионатының еңеүсеһе «Локо» командалары араһында үтә.

30 апрель 2016
13:00
Горняк Рәсәй флагы 1 : 5
(0:1, 1:1, 0:3)
Рәсәй флагы Локо БА «Горняк», Рәсәй флагы Учалы
1 500 тамашасы

Индивидуаль бүләктәр[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Шулай уҡ ҡарағыҙ[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Иҫкәрмәләр[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

  1. Сахалин освобожденный. Как открывали сезон МХЛ
  2. Морозов: надеемся, участие сборной России сделает чемпионат МХЛ ещё интереснее
  3. Воскресенский «Химик» будет выступать в ВХЛ со следующего сезона
  4. «Динамо-Шинник» сменит МХЛ на белорусскую Экстралигу
  5. «Беркуты Кубани» не сыграют в МХЛ из-за отсутствия финансирования
  6. В сезоне 2009/10 в МХЛ выступали МХК «Динамо» (Москва), аффилированный с московским «Динамо», и «Шериф» (Балашиха), аффилированный с ХК МВД (Балашиха). После объединения клубов «Динамо» и ХК МВД в ОХК «Динамо» молодёжная команда объединённого клуба, получившая название «Шериф», перебазировалась в Тверь. С сезона 2011/12 молодёжная команда именуется ХК МВД и базируется в Балашихе.
  7. Главный тренер «Алмаза» пополнил тренерский штаб «Северстали»
  8. Гатиятуллин официально сменил Николишина
  9. Чемпионат.com Ярушкин покинул МХК «Спартак» и стал помощником Зубова в СКА. Чемпионат.com (2015-10-16). 16 октябрь 2015 тикшерелгән.
  10. Юрий Панов вошел в тренерский штаб «Авангарда»
  11. Изменения в тренерском составе команды «Сахалинские Акулы»
  12. Главный тренер «Сибирских Снайперов» Николай Заварухин перешёл в «Нефтехимик»
  13. Петр Воробьев назначен главным тренером СКА-1946
  14. Салауат Юлаев хоккей клубының рәсми сайты Старший тренер «Толпара» Руслан Сулейманов покинул команду.

Һылтанмалар[үҙгәртергә | вики-тексты үҙгәртергә]

Үткән:
2014/15
Миҙгелдәр
2015/16
Киләһе:
2016/17